Περιστέρι: Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε με τη Νίζνι

Το Περιστέρι ηττήθηκε από τη Νίζνι με 71-74 στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου, για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με περισσότερη ενέργεια από το Περιστέρι, κάτι που τους έδωσε την ευκαιρία να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διαφορά 8 πόντων. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου προσπάθησαν να ανατρέψουν τα δεδομένα στο τέλος του αγώνα, όμως στάθηκαν άτυχοι και ηττήθηκαν με 71-74.

Για το Περιστέρι τρομερός ήταν ο Σμιθ, ο οποίος είχε 21 πόντους (4/5 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από την άλλη πλευρά, εξαιρετικός ήταν ο Μπράντον Μπράουν, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους (3/4 τρίπ., 3 ριμπ., 3 ασίστ). Θετικός ήταν και ο Γουίλις, ο οποίος είχε 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η Νίζνι ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένη στην επίθεση, κάτι που τη βοήθησε να πραγματοποιήσει σερί 0-8 (2’). Το Περιστέρι ήταν πολύ άστοχο, με αποτέλεσμα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-12 (5’). Ο Γιάννης Αγραβάνης με δύο τρίποντα «ξεκόλλησε» την ομάδα του επιθετικά, 8-14 (7’). Ο Χάτσερ πέτυχε και αυτός τρίποντο και μείωσε σε 11-14 (7’). Ο Μπράουν με εύστοχο τρίποντο έκανε το 13-21 (9’). Ο Σμιθ με λέι απ διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου σε 15-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 6-0 από τους Περιστρεριώτες, οι οποίοι ισοφάρισαν, 21-21 (11’). Ο Μπράουν πέτυχε το τρίτο του τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες, 23-27 (14’). Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό, έπειτα από δίποντο του Γουίλις, 24-35 (16’). Ο Γκρέι μείωσε σε 29-36 (17’). Το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 32-40, από τον Στρεμπέκοφ.

Το Περιστέρι ξεκίνησε πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε σε 38-42 (22’). Η Νίζνι δεν πτοήθηκε και ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 8, 42-50 (25’). Ο Μόουζες μείωσε σε 47-52, όμως οι Ρώσοι αντέδρασαν και πάλι, 47-58 (29’). Ο Μόουζες με τρίποντο επανέφερε το Περιστέρι στο σκορ, κάνοντας το 52-58 το οποίο ήταν το σκορ έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά.

Το σκορ έπειτα από 2 αγωνιστικά λεπτά στην τέταρτη περίοδο, ήταν στο 54-60 (32’). Ο Χάτσερ μείωσε σε 57-60, έπειτα από εύστοχο τρίποντο (33’). Ακόμα ένα τρίποντο από τον Σμιθ, για το 60-62 (34’). Ο Μρπράουν απάντησε με τρίποντο και έδωσε «ανάσα» στη Νίζνι, 60-65 (34’). Ο Σμιθ πέτυχε καλάθι και φάουλ και στη συνέχεια λέι απ, για το 65-67 (36’). Ο Σμιθ πέτυχε ακόμα ένα τρίποντο και μείωσε σε 68-69 (37’). Ο Μπαμπούριν πέτυχε ένα σημαντικό τρίποντο, για το 88-74 (38’). Η απάντηση ήρθε από τον Γκρέι με νέο τρίποντο, ο οποίος μείωσε σε 71-74 (39’). Ο Χάτσερ δεν κατάφερε να στείλει τον αγώνα στην παράταση και το τελικό σκορ έμεινε στο 71-74.