Περιστέρι: Πολύ σημαντική νίκη κόντρα στη Νίμπουργκ

Το Περιστέρι υποδέχθηκε τη Νίμπουργκ στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, για την 7η αγωνιστική του Basketball Champions League, την οποία κέρδισε με 75-65.

Οι Περιστεριώτες μπήκαν στον αγώνα αποφασισμένοι και με την τρομερή τους άμυνα βρέθηκαν να κερδίζουν με 42-30 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου έδειξαν χαρακτήρα και δεν άφησαν το σκορ να γυρίσει. Τελικά πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 75-65.

Εξαιρετικοί ήταν οι Μορέιρα και Στίβεν Γκρέι, καθώς ο πρώτος πέτυχε νταμπλ-νταμπλ (12 π., 10 ριμπ.), ενώ ο δεύτερος σκόραρε 19 πόντους. Για τους Τσέχους θετικός ήταν ο Πούμπρλα, καθώς τελείωσε με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η Νίμπουργκ αγωνίστηκε χωρίς τον Μποχάτσικ, αλλά και τον Πετέρκα, δύο πολύ σημαντικές απουσίες για την ομάδα.

Το Περιστέρι μπήκε αποφασισμένο στον αγώνα και γρήγορα πήρε προβάδισμα με το σκορ στο 8-2 (4′). Πολύ καλή η εικόνα της ομάδας και στο αμυντικό κομμάτι. Η διαφορά μεγάλωσε έπειτα από τρίποντο του Βασιλόπουλου, 16-7 (6′). Η Νίμπουργκ απάντησε με τρίποντο και μείωσε σε 16-10 (7′). Ο Χάτσερ με τρίποντο ανέβασε το σκορ στο 23-13 (9′). Το Περιστέρι μετρούσε 4/6 τρίποντα μέχρι εκείνη τη στιγμή. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε σε 25-15, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Χάτσερ.

Οι παίκτες του κόουτς Παπανικολόπουλου, μπήκαν με την ίδια διάθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγούνταν με 33-19 (12′). Η Νίμπουργκ βρήκε αντίδραση με ένα σερί 5-0 και μείωσε σε 33-24 (14′). Ο Μορέιρα με όμορφη κίνηση έκανε το 37-24 (16′). Η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της, το +16, έπειτα από μία εύστοχη ελεύθερη βολή του Χάτσερ, 40-26 (17′). ‘Επειτα από μία θεαματική ασίστ του Βασιλόπουλου στον Σαλούστρο, το σκορ έφτασε στο 42-28 (19′). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-30.

Το Περιστέρι συνέχισε απτόητο στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και με τρίποντο του Γκρέι έκανε το 47-30 (31′). Η Νίμπουργκ με σερί 0-9 μείωσε σε 47-39 και “ξαναμπήκε” στον αγώνα (24′). Ο Αγραβάνης με τρίποντο βρήκε πρόωρη λύση για την ομάδα του και έκανε το 50-39 (25΄). Ο Γκρέι πρόσθεσε ακόμα ένα τρίποντο και ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +14, με το σκορ στο 53-39 (36′). Η Νίμπουργκ μείωσε και πάλι, με το σκορ να φτάνει στο 53-44, ενώ το Περιστέρι στη συνέχεια προηγήθηκε με 57-44, έπειτα από καλάθι που πέτυχε ο Μόρισον (28′). Το σκορ έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά ήταν το 59-45.

Το Περιστέρι έδειξε ικανό να διαχειριστεί το προβάδισμα του αγώνα, καθώς το σκορ βρισκόταν στο 64-49 (33′). Ο Γκρέι πέτυχε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και έφτασε τη διαφορά και πάλι στο +17, 69-52 (35′). Η Νίμπουργκ μείωσε σε 71-59 λίγο πριν τη λήξη (38′). Οι Τσέχοι μείωσαν λίγο ακόμα και το σκορ έφτασε στο 73-63 (39’). Το τελικό σκορ ήταν το 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 42-30, 59-45, 75-65

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 5 (1), Γκρέι 19 (4), Μόουζες 8 (11ριμπ.), Σαλούστρος 6 (1), Ξανθόπουλος 2, Μπλέικ, Χάτσερ 13 (2), Μορέιρα 12 (10ριμπ.), Μόρισον, Σκορδίλης 2, Σμιθ 3 (1), Βασιλόπουλος 5 (1).

Νίμπουρκ (Άμιελ): Μπέντα 8 (11ριμπ.), Μπούκερ 7 (1), Χάνκινς 8, Σάφαρτσικ, Ντάλτον 3, Χρούμπαν 10 (2), Πούμπρλα 12, Ρόγκιτς 9 (2), Τούμα 4, Κριζ 4.