Περιστέρι: Σε τροχιά τετράδας μετά τη νίκη επί της Γκαζιαντέπ

Το Περιστέρι υποδέχθηκε τη Γκαζιαντέπ στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, για την 8η αγωνιστική του Basketball Champions League, της οποίας και επικράτησε με 87-79. Το Περιστέρι πλέον έχει πολλές ελπίδες να προκριθεί στην επόμενη φάση του θεσμού, αρκεί να μείνει απόρθητη η έδρα του.

Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου βρέθηκαν μπροστά μέχρι και με 16 πόντους διαφορά. Οι Τούρκοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και με ένα γερό “ξέσπασμα” έριξαν τη διαφορά στους τρεις πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Το Περιστέρι έδειξε χαρακτήρα και δεν έχασε τη συγκέντρωση του, καταφέρνοντας έτσι να πάρει τη νίκη με 87-79, παρά την απειλή των Τούρκων στο τέλος.

Για τους γηπεδούχους, καθοριστικός ήταν ο Μόουζες, ο οποίος με τους 17 πόντους που σκόραρε και τα 12 ριμπάουντ που κατέβασε. Επίσης, ο Χάτσερ πέτυχε 15 πόντους και ήταν πάλι καθοριστικός. Από τους Τούρκους ξεχώρισε ο Γέλοβατς σκόραρε 18 πόντους, ενώ ο Ριτς πρόσθεσε 17.

Το Περιστέρι στα πρώτα λεπτά εκμεταλλεύτηκε τους “κοντούς¨του και έκανε γρήγορα το 7-2 (2′). Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου βρέθηκαν μπροστά με 15-7, καθώς μετρούσαν 3/4 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο (5′). Ο Μορέιρα οδήγησε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +11 για τους γηπεδούχους, με το σκορ στο 23-12 (7′). Το σκορ της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε σε 30-21, έπειτα από καλάθι του Ριτς.

Στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι Περιστεριώτες δεν ξεκίνησαν καλά, καθώς μέτρησαν 1/3 σουτ και 4 λάθη. Λίγο αργότερα οι Τούρκοι μείωσαν σε 32-28 (14′). Ο Μόουζες σκόραρε για τρεις και έκανε το 35-28 και βρήκε λύση γα την ομάδα του (14′). Η Γκαζιαντέπ φόρτωσε πάλι παιχνίδι στο low post με τον Μπούβα. Ο έμπειρος σέντερ πήρε το φάουλ από τον Μορέιρα και πήγε στη γραμμή για δύο βολές, ευστόχησε και μείωσε στους 5 πόντους, 41-36 (17′). Ο Χάτσερ σκόραρε για δύο στο φινάλε του πρώτου μέρους και έκανε το 48-40.

Οι Περιστεριώτες ξεκίνησαν με τρομερό πάθος το δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερι 8-0, έκαναν το 56-40 (23′). Η Γκαζιαντέπ “ξέσπασε” και μείωσε σε 59-52, έπειτα από επιμέρους σκορ 3-12 (27′). Ο Χρήστος Σαλούστρος αποχώρησε από το γήπεδο, καθώς τραυματίστηκε στο γόνατο σε σύγκρουση με τον Ξανθόπουλο. Ο Χάτσερ βρήκε λύση με τρίποντο και έκανε το 65-56, όμως στη συνέχεια οι Τούρκοι απάντησαν με δικό τους τρίποντο και μείωσαν σε 65-59 (28′). Στη συνέχεια με 3 βολές του Βασιλιάουσκας, το σκορ διαμορφώθηκε σε 65-62 (29′). Ο Χάτσερ με λέι-απ έκανε το 67-62 (29′). Ο Γκρέι με 2 εύστοχες βολές έκανε το 69-64, το οποίο ήταν το σκορ έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά.

Το Περιστέρι ανέβασε τον ρυθμό και έδειξε χαρακτήρα ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9 και το σκορ στο 73-64 (32′). Ο Μπλέικ πέτυχε καθοριστικό τρίποντο, ενώ στη συνέχεια ο Μόουζες με κάρφωμα, έφτασε το σκορ στο 78-67 (34′). Ο Μόουζες πέτυχε καλάθι και φάουλ και έκανε το σκορ 81-69 (34′). Ο Βασιλιάουσκας με ατομική ενέργεια έκανε το 81-71 (34′). Ο Γέλοβατς έδωσε εκ νέου “ανάσα” στους Τούρκους, έπειτα από καλάθι και φάουλ που πέτυχε, 81-74 (35′). Οι Τούρκοι με τρίποντο μείωσαν σε 83-77 (39′). Ο Μορέιρα σαν “από μηχανής θεός” πήρε επιθετικό ριμπάουντ και έκανε το 85-78 (39′). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 48-40, 69-64, 87-79.

Ομαδικά στατιστικά

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: 19/31 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 19/26 βολές, 33 ριμπάουντ (25+8), 20 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα, 5 τάπες.

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ: 17/33 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 21/25 βολές, 29 ριμπάουντ (21+8), 15 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα.
Ατομικά στατιστικά
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Αγραβάνης 7 (1), Γκρέι 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Χάτσερ 15 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ασίστ), Μόουζες 17 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/7 βολές, 12 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 10 (4/4 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλέικ 6 (2), Μορέιρα 8 (4 ριμπάουντ), Μόρισον 5, Σαλούστρος, Σμιθ 8 (1), Ξανθόπουλος 2.
ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ: Μπούβα 15 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσίνκο 3 (1), Κρόφορντ 4 (1), Ριτς 17 (7/12 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Βασιλιάουσκας 7, Ακιέλ, Ντικμέν, Γκοκτάς 5 (1), Χατσίγιεβα 9 (3/3 τρίποντα), Γέλοβατς 18 (1).