Πέτυχε το ακατόρθωτο και “έλαμψε” στη Ζόρια η ΑΕΚ

Σαρωτική η ΑΕΚ πέρασε αλώβητη από τη Ζόρια και πέτυχε την πρώτη της νίκη στον όμιλο του Europa League. Τάνκοβιτς, Μάνταλος και Λιβάγια οι σκόρερ.

Η ΑΕΚ πήρε μπρος, άφησε πίσω τις ήττες και επιβλήθηκε της Ζόρια με 4-1 στην Ουκρανία, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη. Αντίθετα οι γηπεδούχοι παραμένουν χωρίς νίκη και μηδέν βαθμούς.

Γκολ και ασίστ πέτυχε ο Τάνκοβιτς που έκανε τη διαφορά για την Ένωση, ενώ τα άλλα τρία γκολ για τους “κιτρινόμαυρους” πέτυχαν Πέτρος Μάνταλος και Μάρκο Λιβάγια, με τον δεύτερο να βρίσκει δύο φορές δίχτυα. Για τους γηπεδούχους μείωσε ο Κορτσέγκιν.

Επιστροφή στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του έκανε και ο Κώστας Γιαννόπουλος, μετά από απουσία δέκα μηνών.

Θυμίζουμε ότι στο πάγκο της ΑΕΚ στην αναμέτρηση ήταν ο Κολονέλο, ο βοηθός του Μάσιμο Καρέρα, καθώς ο Ιταλός τεχνικός δεν ακολούθησε στην Ουκρανία, λόγω πυρετού. Στο τέστ covid-19 που υποβλήθηκε ο Καρέρα ηταν αρνητικό.

Την ίδια ώρα η Λέστερ στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, επικράτησε 4-0 της Μπράγκα.

Ιδανικό ξεκίνημα είχε η ΑΕΚ που μπήκε με πατημένο το πόδι στο γκάζι και μέσα σε πέντε λεπτά απείλησε δύο φορές την εστία του Σεβτσένκο, πετυχαίνοντας μάλιστα και γρήγορο γκολ.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Σάκχοφ βρήκε υπέροχα τον Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε σέντρα-σουτ, αλλά ο Σεβτσένκο απομάκρυνε την μπάλα.

Επτά λεπτά ήταν αρκετά για την ΑΕΚ να ανοίξει το σκορ με τον Τάνκοβιτς. Ο Λιβάγια δέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή, απέφυγε με όμορφη ενέργεια τους αμυντικούς της Ζόρια, έκανε το γύρισμα, η μπάλα στρώθηκε στον Τάνκοβιτς και ο Σουηδός με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1. Ο Σουηδός σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι στο Europa League.

Στο 15’ η Ένωση απείλησε ξανά μετά την υπέροχη ατομική προσπάθεια του Τάνκοβιτς που πλάσαρε τον Σεβτσένκο, αλλά ο Ουκρανός παραχώρησε κόρνερ.

Η Ζόρια προσπαθούσε να ισορροπήσει τον αγώνα και να κυκλοφορήσει την μπάλα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μπορεί να είχε και την απόλυτη κατοχή, ωστόσο αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο στην ΑΕΚ να πετύχει και δεύτερο γκολ.

Ο Λιβάγια στο 34’ υποδέχτηκε υποδειγματικα την μπάλα, έδωσε στον Τάνκοβιτς, ο οποίος έκανε την κάθετη στον Μάνταλο κι ο αρχηγός της Ένωσης με πλασέ μέσα από την περιοχή και σημείωσε το 0-2.

Μέσα σε δύο λεπτά στο 42’ και 44’ η Ζόρια απείλησε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Ο Κοτσέργκιν επιχείρησε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα δίπλα απ’ το δεξί δοκάρι του Τσιντώτα. Ενώ λίγο αργότερα ο Γκρόμοβ πήρε την μπάλα, έκανε τη σέντρα στον αμαρκάριστο Καμπάεβ, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε πάνω από την εστία.

Με το δεξί ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ. Ο Λιβάγια αυτή την φορά χρίστηκε σκόρερ στο 54’, βγήκε στην αντεπίθεση, απέφυγε τον Αμπού Χάνα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο σουτ για το 0-3.

Αμέσως μετά το γκολ ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αισθητά, με την ΑΕΚ να διαχειρίζεται το υπέρ της προβάδισμα. Ωστόσο στο 81’ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Κορτσέγκιν σε 3-1 με υπέροχο μακρινό σουτ.

Η απάντηση από τη ΑΕΚ ήταν άμεση, πετυχαίνοντας και τέταρτο γκολ. Ο Βασιλαντωνόπουλος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, ο Σεβτσένκο απέκρουσε με το πόδι, αλλά ο Λιβάγια πήρε το… ριμπάουντ και έκανε το 4-1.

Σκόρερ:81’ Κορτσέγκιν / 7′ Τάνκοβιτς, 34′ Μάνταλος, 54′ , 81’ Λιβάγια

Ζόρια (Bίκτορ Σκρίπνικ): Σεβτσένκο, Χομτσενόβσκι(58’ Φαβόροβ),Βέρνινταμπ, Αμπού Χάνα, Τσίγκανικς, Ιβανισένια, Κοχέρτζιν, Γιούρτσενκο, Καμπάεβ(59’ Γκλάντκι ), Λούνοβ(46’ Ναζάρια ), Γκρόμοβ (46’ Σαγιάντ)

ΑΕΚ (Τζανλούκα Κολονέλο): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Ινσούα, Σάκχοφ(70’ Σαμπανάτσοβιτς), Κρίστισιτς(83’ Γαλανοπούλος), Μάνταλος( 83’ Μποτος), Τάνκοβιτς(75’ Ανσαριφαρντ), Λιβάγια.