Πήραν το πρώτο τους τρίποντο οι ”ταύροι”

Την πρώτη της νίκη στη Serie A πανηγύρισε η Τορίνο κόντρα της Τζένοα

Η Τορίνο κέρδισε την Τζένοα με 1-2 στο γήπεδο Λουίτζι Φεράρις, ολοκληρώνοντας το εξ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής της Serie A, ξεφεύγοντας από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι ”ταύροι” κατάφεραν να αποδράσουν με το διπλό σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις. Τα τέρματα πέτυχαν οι Λούκιτς και με αυτογκόλ του Πελεγκρίνι, ενώ η ομάδα της Γένοβας έβαλε το γκολ της τιμής στο τέλος με τον Σκαμάκα.

Στην 18η θέση ανέβηκε το Τορίνο με 4 βαθμούς, ενώ η Τζένοα έχει ένα βαθμό παραπάνω και βρίσκεται στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα έκανε όλα σωστά η Τζένοα στο πρώτο ημίχρονο, όμως η τύχη δεν ήταν με το μέρος της.

Μόλις στο 10′ λεπτό ο Λούκιτς άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ, στην αριστερή γωνία του Περίν.

Στο 15′ λεπτό οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να ισοφαρίσουν. Συγκεκριμένα ο Σκαμάκα έκανε ωραία προσωπική ενέργεια στην περιοχή του Σιρίγκου, όμως το σουτ του σταμάτησε στα σώματα.

Δύο λεπτά μετά ο Λεράγκερ, δέχθηκε ένα δυνατό μαρκάρισμα αναγκάζοντας τον διαιτητή να συμβουλευτεί το VAR για το αν υπήρξε πέναλτι. Ένα λεπτό μετά ο Βαλέρι, διαιτητής του αγώνα, έδειξε οτι δεν υπάρχει πέναλτι.

Στο 22′ λεπτό οι παίκτες της Τζένοα ζητούσαν ξανά πέναλτι, μετά από ένα μαρκάρισμα πάνω στον Πελεγκρίνι, όμως ο διαιτητής έκανε αμέσως νόημα στους παίκτες, να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο 26ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το 0-2, μετά από αυτογκόλ του Πελεγκρίνι, ο οποίος στην προσπάθεια του να απομακρύνει μια επικίνδυνη σέντρα, έβαλε τη μπάλα στο τέρμα της ομάδας του.

Στο 33′ λεπτό οι ”κυανέρυθροι” είχαν άλλη μια ευκαιρία να σκοράρουν με τον Ροβέλλα αυτή την φορά, όμως ο Ιταλός μέσος δεν έκανε ιδανικό τελείωμα.

Κάπως έτσι οι ”ταύροι” πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ να είναι 0-2 υπέρ τους

Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσαν οι ρυθμοί και η δράση μειώθηκε.

Στο 62′ λεπτό ο Μπελότι δοκίμασε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το τέρμα του Περίν.

Στο 71′ λεπτό ο Μπελότι έκανε ένα καλό σουτ από την άκρη της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 90+4′ ο Σκαμάκα έκανε το τελικό 1-2 με χαμηλό σουτ στην κάτω δεξιά γωνία της εστίας του Σιρίγκου.

Σκόρερ: 10′ Λούκιτς, 26′ Πελεγκρίνι (αυτογκόλ)

Κίτρινες: 23′ Γκόγιακ, 31′ Μπάντελ, 45′ Τζανπάολο, 45+3′ Ρινκόν, 51′ Ροβέλλα, 68′ Σίνκο

Τζένοα (Μαράν): Περίν, Πελεγκρίνι (68′ Κρισίτο), Ζαπάτα, Γκολντανίνγκα (46′ Πάντεφ), Γκιγλιόνε, Λεράγκερ, Μπάντελ, Ροβέλλα (88′ Ντέστρο), Πιάτσα (68′ Παριγκίνι), Ζάιτς (46′ Μπάνι), Σκαμάκα

Τορίνο (Τζανπάολο): Σιρίγκου, Σίνκο (74’Βοϊβόντα), Μπρέμερ, Λιάνκο, Μούρου (54′ Ροντρίγκες), Γκόγιακ (53 ‘Μεϊτέ), Ρινκόν, Λινέτι (88′ Ανσάλντι), Λούκιτς, Βέρντι (54’ Μπονατσόλι), Μπελότι