Πήρε το ντέρμπι η Μάντσεστερ Σίτι, διέλυσε τη Λίβερπουλ!

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε “περίπατο” στο Άνφιλντ και φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ την απογοητευτική Λίβερπουλ.

Η Λίβερπουλ αποδείχτηκε κατώτερη των περιστάσεων και διαλύθηκε εντός έδρας στο ντέρμπι από τη Μάντσεστερ Σίτι με 1-4., για την 23η αγωνιστική της Πρέμιερ λιγκ.

Οι “Πολίτες με αυτή τη νίκη εδραιώνονται στην πρώτη θέση με 50 βαθμούς, ενώ οι “reds” βρίσκονται στην 4η με 40 βαθμούς. Σκόρερ για την ομάδα του Γκουαρντιόλα ήταν οι Γκουντογκάν 49′ και 73′, Στέρλινγκ 76′ και Φόντεν 83′. Από τους γηπεδούχους το γκολ πέτυχε ο Σαλάχ με πέναλτι στο 63′.

Στην πρώτη φάση του αγώνα, στο 24′, ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έκανε μια καλή σέντρα μέσα στην περιοχή, ο Μανέ έπιασε την κεφαλιά αλλά η προσπάθειά του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, άουτ.

Στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης ο Φιρμίνο σούταρε από μέση απόσταση αλλά ο Έντερσον έκανε μια εντυπωσιακή επέμβαση.

Λίγο αργότερα στο 37′ ο Φαμπίνιο υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι και η Σίτι είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όμως ο Γκουντογκάν που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα άουτ.

Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου αυτού του μεγάλου ντέρμπι κορυφής.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, στο 49ο λεπτό, έπειτα από σουτ του Φόντεν, ο Γκουντογκάν πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε για το 0-1 της Μάντσεστερ Σίτι.

Στο 58′, η μπάλα έφτασε στον Τζόουνς που ήταν μέσα στην περιοχή και σούταρε αλλά ένας αμυντικός θα απομακρύνει την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντιας υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι, ο Σαλάχ ανέλαβε εύστοχα, ισοφαρίζοντας 1-1 για τη Λίβερπουλ.

Δέκα λεπτά αργότερα στο 73′, ο Φόντεν έστρωσε στον Γκουντογκάν που με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 των φιλοξενούμενων.

Στο 76′ σέντρα του Μπερνάντο Σίλβα στην περιοχή, όπου έπιασε τη κεφαλιά ο Στέρλινγκ και ανέβασε το δίχτυ του σκορ στο 1-3 για την ομάδα του.

Στο 83′ ο Φόντεν έκανε μια ωραία ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή και εκτέλεσε τον Άλισον για το 1-4. Τίποτα άλλο δεν έγινε και το 1-4 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 3′ Αλκάνταρα, 63′ Ντιας, 72′ Φαμπίνιο

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Χέντερσον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαμπίνιο, Ρόμπερτσον (85′ Τσιμίκας), Τζόουνς (68′ Μίλνερ), Βαϊνάλντουμ, Αλκάνταρα (68′ Σακίρι), Μανέ, Φιρμίνο, Σαλάχ.

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουρντιόλα): Έντερσον, Ντιας, Στόουνς, Κανσέλο, Ζιντσένκο, Σίλβα, Ρόντρι, Γκουντογκάν, Φόντεν, Μαχρέζ (72′ Ζεσούς), Στέρλινγκ.