Πήρε τη νίκη στο ντέρμπι η Μονακό, έχασε έδαφος η Παρί

Η Μονακό έφυγε με το διπλό από την έδρα της Παρί Σεν Ζερμέν και έδωσε την ευκαιρία στη Λιλ να πάρει απόσταση τεσσάρων βαθμών.

Για την 26η αγωνιστική της Ligue 1, η Μονακό επικράτησε της Παρί Σεν Ζερμέν στο Παρκ ντε Πρενς με 0-2 και βρίσκεται πλέον στην 4η θέση με 52 βαθμούς, ενώ οι “Παριζιάνοι” είναι στην 3η έχοντας 54 βαθμούς.

Σκόρερ ήταν ο Ντιόπ στο 6′ και ο Μαριπάν στο 51′.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού έγινε στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης και μάλιστα κατέληξε και στα δίχτυα με κεφαλιά του Ντιόπ, έπειτα από σέντρα του Αγκιλάρ, κάνοντας το 0-1 για την Μονακό.

Το σκορ ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να έχουν λίγες φάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 51′ ο Μαριπάν έγινε αποδέκτης σε καλό σημείο και εκτέλεσε τον Νάβας για το 0-2 των φιλοξενούμενων.

Στο 60′ μετά από μια σέντρα στην περιοχή ο Κεν έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Λεκόμτε απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στην ακριβώς επόμενη φάση στο 62′, ο Βόλαντ πήρε την κεφαλιά έπειτα από μία σέντρα που όμως κατέληξε άουτ. Τίποτα άλλο δεν έγινε και το 0-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Κίτρινες: 15′ Τσουαμενί, 45′ Γουέγιε, 50′ Κιμπεμπέ, 57′ Παρέδες, 90+3′ Εμπαπέ

Παρί Σεν Ζερμέν (Ποτσετίνο): Νάβας, Κιμπεμπέ, Μαρκίνιος, Κουρζάβα, Φλορέντσι, Γουέγιε (55′ Ραφίνια), Παρέδες (73′ Ντανίλο), Ερέρα (55′ Βεράτι), Εμπαπέ, Ικάρντι (73′ Ντράξλερ), Κεν.

Μονακό (Κόβατς): Λεκόμτε, Ντισασί, Μαριπάν, Μπαντιασίλε, Κάιο Ολιβέιρα Σίλβα, Αγκιλάρ (80′ Σιντιμπέ), Φοφανά, Τσουαμενί, Ντιόπ (80′ Γκολόβιν), Μπεν Γεντέρ (71′ Γιόβετιτς), Βόλαντ (90′ Μπαλό Τουρέ)