Πήρε το ντέρμπι των «Βάσκων» η Σοσιεδάδ

Νίκη ανάσα για την Σοσιεδάδ.

Για την 16η αγωνιστική της Λα Λίγκα η Αθλέτικ Μπιλμπάο ηττήθηκε με 0-1 από την Σοσιεδάδ στο «Σαν Μαμές». Η Σοσιεδάδ έσπασε το ρόδι των κακών σερί και πήρε το τρίποντο στο έκτο παιχνίδι, έπειτα από τρεις ήττες και δυο ισοπαλίες.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά είχαν παραπάνω σουτ από τους γηπεδούχους που είχαν την κατοχή. Ένα από τα παραπάνω σουτ της Ρεάλ Σοσιεδάδ άνοιξε το σκορ με δράστη τον Πόρτου στο 5’.Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ρυθμός έπεφτε και το 0-1 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γκαριτάνο συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, όμως το σύνολο του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ ήταν αυτό που υπερτερούσε στα σουτ.

Παρόλο που και οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να πετύχουν τέρμα το 0-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.