Πήραν τα τρίποντα Τσέλσι και Τότεναμ, έκρινε παιχνίδια το VAR

Νίκες για Τσέλσι και Τότεναμ επί τις Μπράιτον και Σαουθάμπτον αντίστοιχα για την 7η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Νίκες επίσης για Γουλβς και Κρίσταλ Πάλας απέναντι στις Γουότφορντ και Νόργουιτς, αντίστοιχα. Ισόπαλες με 2-2 Μπόρνμουθ και Γουέστ Χαμ και Άστον Βίλα και Μπέρνλι.

Τσέλσι-Μπράιτον 2-0

Η Τσέλσι πήρε μια επαγγελματική νίκη απέναντι στη Μπράιτον την οποία νίκησε με 2-0. Τα γκολ πέτυχαν οι Ζορζίνιο (50′) και Γουίλιαν (77′).

Ανώτεροι οι Μπλε στο πρώτο μέρος, έχουν 17 σουτ με μόλις 4 στο στόχο και κατοχή στο 61%. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δεν έχουν κάνει σουτ σε 45 λεπτά συν τις καθυστερήσεις.

Από ένα πέναλτι που δόθηκε από το VAR και έκανε ο Γουέμπστερ, η Τσέλσι άνοιξε το σκορ με τον Ζορζίνιο στο 50ο λεπτό νικώντας τον Ράιαν (1-0).

Ο Γουίλιαν με δυνατό σουτ στη δεξιά πλευρά της εστίας του Αυστραλού κίπερ στο 77′ έδωσε σκορ ασφαλείας στην ομάδα του (2-0)

Τότεναμ-Σαουθάμπτον 2-1

Συνεχίζει να προβληματίζει η Τότεναμ, αλλά παρόλα αυτά πήρε δύσκολη νίκη απέναντι στη Σαουθάμπτον με 2-1. Τα γκολ για την νικήτρια ομάδα πέτυχαν οι Ντομπελέ (24′) και Κέιν (44′). Ισοφάρισε προσωρινά ο Ινγκς (39′).

Ο Ντομπελέ άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό, μετά από πάσα του Σον, μέσα στην περιοχή και δυνατό σουτ χωρίς να αφήσει περιθώριο αντίδρασης στον Γκουν (1-0).

Με δύο κίτρινες σε 4 λεπτά, ο Οριέ αποβλήθηκε και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Τραγικό λάθος του Γιορίς στο 39′, ο Ινγκς τον έκοψε και η μπάλα κατέλεηξε στα δίχτυα (1-1).

Μετά την κόκκινη ήρθε και η ισοφάριση για τους Πετεινούς. Μαγικός συνδυασμός της τριάδας Σον, Έρικσεν και Κέιν με τον τελευταίο να τελειώνει τη φάση, για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στο κλαμπ του στο 44ο λεπτό (2-1).

Γουλβς-Γουότφορντ 2-0

Η Γουλβς πέτυχε τη πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα απέναντι στη Γουότφορντ με 2-0. Τα γκολ πέτυχαν οι Ντόχερτι (18′) και Γιάνμαατ (αυτογκόλ στο 61′).

Στο 18′ ο Νέτο έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντόχερτι με τον δεύτερο να πλασάρει εύστοχα και να ανοίγει το σκορ (1-0).

Από γέμισμα που έγινε στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Γιάνμαατ πήρε την κεφαλιά για να διώξει, αλλά αντ’αυτού την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, διπλασιάζοντας το προβάδισμα των αντιπάλων του στο 61ο λεπτό (2-0).

Μπόρνμουθ-Γουέστ Χαμ 2-2

Ισοπαλία με 2-2 μεταξύ Μπόρνμουθ και Γουέστ Χαμ σε ένα χορταστικό παιχνίδι. Σκόραραν από τη μία πλευρά οι Κινγκ (17′) και Γουίλσον (46′), ενώ από την άλλη Γιαρμολένκο (10′) και Κρέσγουελ (74′).

Στο 10ο λεπτό ο Γιαρμολένκο πήρε ωραία πάσα από τον Χάλερ, μέσα στην περιοχή και με σουτ στην αριστερή πλευρά του Ράμσντεϊλ, άνοιξε το σκορ για τα Σφυριά (0-1).

Άμεση απάντηση από τους γηπεδούχους με τον Κινγκ να ισοφαρίζει στο 17′ και παρότι εξετάστηκε η φάση από το VAR, το γκολ παρέμεινε (1-1).

Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Γουίλσον, παίρνοντας πάσα από τον σκόρερ του πρώτου γκολ στο 46ο λεπτό και αφύλαχτος σημάδεψε την αριστερή γωνία του Ρομπέρτο, κάνοντας το 2-1.

Βρήκαν και τρίτο γκολ τα “Κεράσια”, αλλά ακυρώθηκε μέσω του VAR για οφσάιντ, κάτι που φάνηκε και στη κανονική ροή. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι στο 74′ με τον Κρέσγουελ, να ισοφαρίζει για το τελικό 2-2.

Κρίσταλ Πάλας-Νόργουιτς 2-0

Εύκολη νίκη της Κρίσταλ Πάλας με 2-0 επί της Νόργουιτς με τα γκολ των Μιλιβόγεβιτς (21′) και Τάουνσεντ (90+2′).

Ο Αμαντού έδωσε ένα πέναλτι στη Κρίσταλ Πάλας στο 19ο λεπτό. Στο 21ο λεπτό ο Μιλιβόγεβιτς νίκησε τον Φάρμαν κάνοντας το 1-0.

Ο Τάουνσεντ κλείδωσε το τρίποντο για τους γηπεδούχους, σκοράροντας στο 90+2′ (2-0).

Άστον Βίλα-Μπέρνλι 2-2

Ισόπαλες 2-2 Άστον Βίλα και Μπέρνλι, με τις 2 ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό. Σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Ελ-Γκάζι (33′) και ΜακΓκιν (78′), ενώ από την άλλη σκόραραν Ροντρίγκεζ (68′) και Γουντ (81′).

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ στο 26ο λεπτό με τον ΜακΓκιν, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ μέσω του VAR. Μετά από σέντρα του Γκούιλμπερτ στο 33′, ο Ελ-Γκάζι έστειλε τη μπάλα στη δεξιά πλευρά του Πόουπ και άνοιξε το σκορ (1-0).

Χρυσή αλλαγή ο Τζέι Ροντρίγκεζ, ισοφάρισε και πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα με τη φανέλα των “Κλάρετς” στο 68ο λεπτό. Σέντρα του Πίτερς και κοντινή κεφαλιά του 30χρονου χαφ στη δεξιά κάτω γωνία του Χίτον (1-1).

Ξαναπήραν το προβάδισμα οι “Βίλατζερς” στο 78′, με σουτ του ΜακΓκιν (2-1). Η ισοφάριση θα έρθει ξανά όμως για τους φιλοξενούμενους στο 81ο λεπτό, αυτή τη φορά με τον Γουντ και την κεφαλιά του (2-2).