Πήρε “ανάσα” η Φούλαμ με νίκη επί της Έβερτον

Η Φούλαμ έφυγε με μια πολύ σημαντική βαθμολογική νίκη από την έδρα της Έβερτον, στον αγώνα που κάνει για την σωτηρία.

Για την 24η αγωνιστή της Premier League, η Φούλαμ επικράτησε με 0-2 στο Γκούντισον Παρκ της Έβερτον και είναι πλέον στην 18η θέση με 18 βαθμούς, δίνοντας μεγάλη μάχη για την παραμονή, ενώ τα “Ζαχαρωτά” είναι στην 7η θέση με 37 βαθμούς. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Μάγια στο 48′ και 65′.

Η πρώτη φάση έγινε στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά από κόρνερ, η κεφαλιά που έπιασε ο Ρέιντ σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας.

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 20′, ο Ρέιντ τροφοδότησε τον Ριντ, ο οποίος σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, όμως η προσπάθεια του κατέληξε άουτ.

Στο 27′ ο Λούκμαν πάτησε περιοχή και εκτέλεσε αλλά και αυτό το σουτ κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Αρκετά λεπτά μετά, η Έβερτον απείλησε με αξιώσεις, για πρώτη φορά στο ματς στο ήρθε στο 34′ με τον Κόουλμαν οποίος εξαπέλυσε ένα κεραυνό από μέση απόσταση που σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον στο 48ο λεπτό, ο Αϊνά έδωσε στον Μάγια που σκόραρε από κοντά για το 0-1 της Φούλαμ.

Στο 59′ ο Λούκμαν πήρε μια πάσα από τον Λόφτους-Τσικ εντός περιοχή αλλά το τελείωμά του ήταν απελπιστικά άστοχο.

Στο 65′ ο Ριντ επιχείρησε ένα σουτ από καλό σημείο, ο Όλσεν έβγαλε αρχικά, όμως ο Μάγια πήρε το ριμπάουντ και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, σκόραρε για το 0-2 της ομάδας του. Τίποτα άλλο δεν συνέβη και το 0-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 90+6′ Κιν, 90+6′ Όνομαχ

Έβερτον (Αντσελότι): Όλσεν, Ντιν, Χολγκέιτ, Γκόντφρεϊ, Κόουλμαν (56′ Κιν), Γκόμες, Ντέιβις (56′ Κινγκ, Ντουκουρέ, Ριτσάρλισον, Ροντρίγκες (68′ Μπερνάρντ), Σίγκουρντσον.

Φούλαμ (Πάρκερ): Αρεολά, Τετέ, Άντερσεν, Ανταραμπιόγιο, Αϊνά, Λεμινά (90+1′ Όνομαχ), Ριντ, Λούκμαν (83′ Ανγκίσα), Ρέιντ, Λόφτους-Τσικ, Μάγια (73′ Καβαλέιρο).