Πήρε το ντέρμπι η Μπάγερν Μονάχου και ξεφεύγει από τη Λειψία

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε το διπλό στο ντέρμπι με τη Λειψία, χάρις το γκολ του Γκορέτσκα και πλέον η ψαλίδα ανοίγει στους 7 βαθμούς από τους “ταύρους”.

Για την 27η αγωνιστική της Bundesliga, στο ντέρμπι κορυφής, η Μπάγερν Μονάχου πέρασε νικηφόρα από την Red Bull Αρένα με 0-1 επί της Λειψίας και βρίσκεται στην 1η θέση με 64 βαθμούς, 7 βαθμούς διαφορά από τους “ταύρους” που είναι στη 2η θέση, στους 57. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Γκορέτσκα στο 38ο λεπτό του παιχνιδιού.

Η πρώτη φάση έγινε στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Σάμπιτσερ έκανε ένα σουτ από το όριο της περιοχής αλλά η προσπάθειά του κατέληξε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Αρκετά λεπτά αργότερα, στο 38′, ο Μίλερ τροφοδότησε τον Γκορέτσκα που με ωραία εκτέλεση από κοντά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 της Μπάγερν Μονάχου.

Στο 43′, μετά από απομάκρυνση ενός κόρνερ, αποδέκτης έγινε ο Σανέ, ο οποίος σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, όμως ο Γκουλάσκι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στην ακριβώς επόμενη ευκαιρία, στο 44′, ο Τσούπο-Μότινγκ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κίμιχ, έπιασε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας της Λειψία το έβγαλε ξανά.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 50ο λεπτό, ο Σάμπιτσερ έκανε ένα δυνατό σουτ από πλεονεκτική θέση, όμως δεν βρήκε στόχο, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 53′ ο Όλμο πάτησε περιοχή και εκτέλεσε, με το τελείωμά του να πηγαίνει άουτ.

Ο Σάμπιτσερ, στο 59′, πήρε μια πάσα και σούταρε από καλό σημείο, ο Νόιερ όμως ήταν σε ετοιμότητα, έπεσε και κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Ένα αρκετό διάστημα αργότερα, στο 75΄, ο Μουσιάλα βρήκε χώρο στην περιοχή και σούταρε, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Στο 77′, ο Μίλερ πήρε το ριμπάουντ, από μια μπαλιά που κόπηκε και εκτέλεσε, όμως εκεί ήταν για να αποκρούσει για ακόμα μια φορά ο Γκουλάσκι.

Από εκεί και έπειτα τίποτα άλλο δεν συνέβη μέχρι το τελικό σφύριγμα με την Μπάγερν να παίρνει το διπλό στην έδρα της Λειψίας με σκορ 0-1.

Κίτρινες: 26′ Μουκιέλε, 33′ Κίμιχ, 37′ Σάμπιτσερ, 61′ Ουπαμεκάνο, 81′ Ερνάντεζ

Λειψία (Νάγκελσμαν): Γκουλάσκι, Ουπαμεκάνο, Όρμπαν, Κλόστερμαν, Χαϊντάρα (73′ Πόουλσεν-88′ Κονατέ), Σάμπιτσερ, Άνταμς (82′ Χουάνγκ Χι-Τσαν), Όλμο (74′ Όλμο), Μουκιέλε, Φόρσμπεργκ (46′ Κλάιφερτ), Ενκουκού.

Μπάγερν Μονάχου (Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Σούλε, Αλάμπα, Ερνάντεζ, Γκορέτσκα (72′ Μουσιάλα), Κίμιχ, Κομάν (72′ Γκνάμπρι), Σανέ (81′ Μαρτίνεζ), Μίλερ, Τσούπο-Μότινγκ.