Πήρε τη νίκη η Γκλάντμπαχ και έπιασε τετράδα (pics)

Η Γκλάντμπαχ νίκησε με 2-1 την Κολωνία στο Μπορούσια Παρκ, στην εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα.

Η Γκλάντμπαχ ανέβηκε στην 4η θέση, έχοντας 49 βαθμούς, ενώ η Κολωνία βρίσκεται στην μέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γκλάντμπαχ πατούσε καλύτερα και είχε το πάνω χέρι. Στο 14ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν με ένα σουτ του Πλέα, αλλά ο τερματοφύλακας της Κολωνίας απάντησε με ωραία επέμβαση.

Η Κολωνία είχε μια καλή στιγμή, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουτχ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω στο 22ο λεπτό.

Η Γκλάντμπαχ άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό. Οι παίκτες των γηπεδούχων συνεργάστηκαν απόψε, κυκλοφορώντας όμορφα την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Βεντ στα άκρα. Εκείνος έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Χέρμαν κοντρόλαρε, έστρωσε στον Εμπολό που με πλασέ σκόραρε για το 1-0.

Καλύτερο ήταν και στο δεύτερο ημίχρονο το ξεκίνημα της Γκλάντμπαχ. Στο 51′ ο Χέρμαν πήρε την μπάλα και βρήκε ελεύθερο χώρο μέσα στην περιοχή, δοκίμασε ένα σουτ, όμως ο Χορν έδιωξε σε κόρνερ.

Η Γκλάντμπαχ πέτυχε και δεύτερο τέρμα, στο 71′. Ο Εμπολό έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο αμυντικός της Κολωνίας Μέρε έκανε ένα τάκλιν, βρίσκοντας ωστόσο την μπάλα, στέλνοντας την, άθελά του, στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0.

Η Κολωνία μείωσε σε 2-1, στο 81′ με τον Ουτχ. Ο 28χρονος Γερμανός πήρε τη μπάλα έκανε ωραία ενέργεια, βρήκε κενό χώρο έξω από την περιοχή και με πανέμορφο σουτ σκόραρε.

Γκλάντμπαχ (Μάρκο Ρόους): Σόμερ, Βεντ, Έλβιντ, Γκίντερ, Λάινερ, Στρομπλ, Κράμερ, Τουράμ (89′ Μπενσεμπαϊνί), Εμπολό (81΄Στιντλ), Χέρμαν (76΄Χόφμαν), Πλέα.

Κολωνία (Γκίμπσον): Χορν, Σμιτς, Λέιστνερ, Μέρε (86′ Μοντέστε), Εχιζίμπουε, Σκίρι, Χέκτορ, Ουτχ, Κάινζ (66΄Ντρέξλερ), Τζάκομπς (72΄Θίελμαν), Κόρντομπα.