Πήρε προβάδισμα με νίκη η Ατλέτικο

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Ατλέτικο Μαδρίτης να επικρατήσει με 1-0 της Λίβερπουλ στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» στο Champions League για την φάση των “16”.

Το γκολ του Σαούλ μόλις στο 4ο λεπτό σημάδεψε το παιχνίδι και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Μαδρίτης για πρόκριση στους “8” του θεσμού απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης.

Στην αγωνιστική δράση επέστρεψε ο Ντιέγκο Κόστα μετά τον τραυματισμό του, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο Ομπλάκ μετράει 48 παιχνίδια στην διοργάνωση, όπου στα 27 έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης μπήκε πολύ επιθετικά στο ματς προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Λίβερπουλ και μόλις στο 3ο λεπτό ο Μοράτα βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα προς την εστία του Άλισον.

Τελικά οι ροχιμπλάνκος ανταμείφθηκαν με γκολ στην πρώτη μεγάλη φάση τους στα αγγλικά καρέ, με τον Σαούλ να διαμορφώνει το 1-0. Εκτελέστηκε το κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Φαμπίνιο, στρώθηκε στον Σαούλ, που με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Άλισον.

Μετά το γκολ η Λίβερπουλ προσπαθούσε σιγά σιγά μέσω της κατοχής της μπάλας, να επιβάλλει το ρυθμό της, ωστόσο δεν βρήκε το γκολ που ήθελε με κάποια απειλητική ενέργεια.

Αντίθετα στο 26’ ο Μοράτα βγήκε σε θέση βολής από πλάγια θέση απέναντι στον Άλισον, όμως ο Βραζιλιάνος κίπερ απέκρουσε το πλασέ του Ισπανού φορ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή ευκαιρία στο 35’ με τον Σαλάχ να επιχειρεί το σουτ, μέσα από την περιοχή από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Φελίπε και κατέληξε κόρνερ.

Οι “κόκκινοι” πέτυχαν γκολ με τον Σαλάχ, μετά το λάθος του Ομπλακ, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ με το σκορ να μένει ως έχει υπέρ των γηπεδούχων έως το ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Λίβερπουλ είχε… στριμώξει την Ατλέτικο στην περιοχή του Ομπλακ,  προσπαθώντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 53’ ο Σαλάχ βρέθηκε αμαρκάριστος στη περιοχή, έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Όμπλακ.

Παρά την πίεση των Άγγλων, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε στο 63’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Μοράτα βρέθηκε στην περιοχή, μετά από γύρισμα του Λόντι από τα αριστερά, όμως δεν κατάφερε να κάνει το σουτ, όπως θα ήθελε.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με τους «Ατλέτι» να επικρατούν με 1-0 και να έχουν προβάδισμα στον επαναληπτικό αγώνα με τη Λίβερπουλ στην Αγγλία.

Σκόρερ: 4’ Σαούλ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Βρσάλικο, Σάβιτς, Φελίπε, Λόντι, Κόκε, Σαούλ, Τόμας, Λεμάρ (46’ Γιορέντε), Κορέα (77’ Ντιέγκο Κόστα), Μοράτα (70’ Βιτόλο)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον (80’ Μιλνερ), Βαϊνάλντουμ, Μανέ (46’ Οριγκί), Σαλάχ (72’ Τσάμπερλεϊν), Φιρμίνο