Πήρε τη νίκη η Λεβάντε

Η Λεβάντε υποδέχτηκε την Μαγιόρκα στο Στάδιο Θιουτατ ντε Βαλένθια για την 14η αγωνιστική της La Liga και επικράτησε με.2-1.

Η αναγκαστική αλλαγή που έκανε η Λεβάντε και οι στατικές φάσεις δεν βοήθησαν τους γηπεδούχους να αναπτύξουν το παιχνίδι τους. Στο 24’, έγινε η πιο σημαντική στιγμή για τους γηπεδούχους, όταν ο Μαγιοραλ έκανε μια κούρσα και επιχείρησε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας ήταν εκεί για να σταματήσει το σουτ, παραμένοντας το 0-0.

Στο 52’, ο Ρότζερ σκόραρε από δύσκολη θέση, εκμεταλλευόμενος την σέντρα και με κεφαλιά έκάνε το 1-0. Ωστόσο, λίγο αργότερα ήρθε η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους.

Στο 65’, ο Ροντρίγκες δέχτηκε την πάσα και εξαπέλυσε ένα σουτ που πήγε κατευθείαν στην γωνία για το 1-1. Χωρίς να γίνουν σημαντικές ευκαιρίες μετά την ισοφάριση, η Λεβάντε πήρε ξανά τα ηνία της αναμέτρησης.

Στο 73’, ο Ροτσινα πήρε την πάσα και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από απόσταση, κάνοντας το 2-1 για την ομάδα του. Στο 81’ ο Μπαρντι πήρε μια πάσα ακριβείας στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι. Στις καθυστερήσεις (90+4’), η Μαγιόρκα είχε την ευκαιρία να φτάσει κοντά στην ισοφαρίσει εκ νέου, αλλά ο τερματοφύλακας έκανε μια θεαματική απόκρουση κρατώντας το 0-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Καμπανα– Μπουντιμιρ

Κόκκινες: Καμπανα (δεύτερη κίτρινη)

Λεβάντε: Κλερκ, Ποστιγκο (Ντουάρτε 42’), Βεθο, Μιραμον, Καμπάνα, Μελερο (Ροτσινα 6’), Ραντοχα, Μοράλες, Ρότζερ (Μπαρντό 79’), Μαγιοραλ

Μαγιόρκα: Ρέινα, Σαστρε, Βαιλεντ, Ραιγιο, Γκαμες Λόπεζ, Φεμπας (Τσαβαρια 77’), Μοχάμεντ, Ροντρίγκες, Σεβιγια (Σενε 72’), Κουμπο, Μπουντιμιρ (Πλατς 82’)