Πήρε την πρόκριση στο τέλος η Λυών

Νις και Λυών ήρθαν αντιμέτωπες στο Αλλιάνζ Αρένα στην φάση των «16» του Κυπέλλου Γαλλίας και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην νίκη με 1-2, παίρνοντας και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν με στατικές φάσεις να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, αλλά χωρίς καμία επιτυχία. Στο 15’, η Λυών κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ντεμπελέ αξιοποίησε την όμορφη σέντρα του Κορνέ και με χαμηλό σουτ, έκανε το 0-1. Στην πορεία της αναμέτρησης, δεν σημειώθηκε κάποια καλή στιγμή που να ανησυχήσει τους αντίπαλους τερματοφύλακες, με αποτέλεσμα το 0-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, οι δύο πλευρές δεν μπόρεσαν να βρουν διαδρόμους προς το αντίπαλο τέρμα. Η Λυών είχε αρκετά κερδισμένα κόρνερ, ωστόσο δεν κατάφερε να τα εκμεταλλευτεί. Ενώ πολλές ευκαιρίες δεν υπήρχαν η Νις κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης. Στο 89’, ο Ντάντε πάσαρε όμορφα στον Ούνας, ο οποίος κοντρόλαρε την μπάλα και με ασταμάτητο σουτ έκανε το 1-1.

Ωστόσο, η Λύων βρήκε ξανά δίχτυα στις καθυστερήσεις και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Στο 90+3’, ο Αουάρ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, σκοράροντας για το 1-2. Η Νις δεν κατάφερε να φτάσει εκ νέου στην ισοφάριση και το 1-2 ήταν το τελικό σκορ, που έδωσε την πρόκριση στην Λυών.

Κίτρινες: Θουράμ, Ντάντε – Τετέ, Μαρσέλο, Ραφαέλ, Γκαρσία Ρ. (εκτός γηπέδου)

Νις: Μπενίτεθ, Νσόκι, Ντανίλο, Ντάντε, Ερέλιε (Μαολίδα 79’), Κλοντ-Μορίς, Συπριέν (Θουράμ 45+3’), Μπουντάουι, Ούνας, Ντόλμπεργκ, Γκανάγκο (Λεές Μελού 67’)

Λυών: Ταταρουσάνου, Τέτε, Μαρσέλο, Άντερσεν, Ραφαέλ, Λούκας, Τούσαρτ, Κορνέ (Μαρσάλ 46’), Τραόρε, Ντεμπελέ (Εκαμπί 72’), Τσέρκι (Αουάρ 84’)