Πήρε την ρεβάνς από πέρυσι η Φέγενορντ

Η Φέγενορντ επικράτησε με 2-1  κόντρα στην Αϊντχόφεν στο «Ντε Κάιπ» για την 14η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε. Με την σημερινή νικη της η Φέγενορντ κατάφερε το εφτά στα εφτά στην έδρα της. Ενώ PSV έκανε την πρώτη της ήττα κάνοντας δώρο στον Άγιαξ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Φέγενορντ είχε την κατοχή της μπάλας και αρκετές  τις ευκαιρίες. πρώτη επίσκεψη στην εστία του Ζουτ ηρθε στον 6΄ με τον Τζουστ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Τόουνρστρα και ο Μπέργκχουις δεν κατάφεραν να νικήσουν του Ζουτ. Οι γηπεδούχοι στο 28΄ πέρασαν μπροστά στο σκορ με τον κεραυνό του Γιόργκενσεν σε κόντρα αντεπίθεση.

Στο 30΄ ο σκόρερ απείλησε του Ζούτ αλλά μπλόκαρε την μπάλα, για να έρθει στο 33΄η βολίδα του Λάρσον για να πετύχει το 2-0. Στο πρώτο μέρος το μόνο που έκανε η Αϊντχόφεν είναι το άστοχο σουτ του Λοσάνο .

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η Αϊντχόφεν μπήκε πιο δυναμικά είχε την διάθεση να κάνει την ανατροπή, αλλά η Φέγενορντ κρατούσε το σκορ απειλώντας μάλιστα πρώτη με τον Τόουνρστρα στο 63΄.

Για να απαντήσει ο Λοσάνο ένα λεπτό αργότερα. Ο Μπεργκβάιν στο 72΄ μείωσε σε 2-1υστερα από την ασίστ του Γκουτιέρες.

Μετά το γκολ η ομάδα του Φαν Μπόμελ πάτησε γκάζι και ήθελε να ισοφαρίσει όμως ο Μπεργκβάιν και ο Λοσάνο δεν τα κατάφεραν στο 75΄. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης  η  Φέγενορντ φαινόταν κουρασμένη αλλά κρατούσε το σκορ από παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Πλέον η Φέγενορντ είναι στην 3η θέση με 29 βαθμούς, ενώ η Αϊντχόφεν είναι στην πρώτη θέση με 39 βαθμούς.