Πήρε το διπλό με ανατροπή η Μπιλμπάο

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε της Χιρόνα με 2-1 στην εκτός έδρας αναμέτρηση στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της La liga.

Ο Στουάνι στο 37’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους βάζοντας μπροστά την Χιρόνα για το 1-0. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μπιλμπάο «καθάρισε» το ματς και έκανε την ανατροπή μέσα σε έξι λεπτά. Στο 53’ ο Γουίλιαμς ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους και ο Γκαρσία στο 59’ έκανε την ανατροπή και πήρε το τρίποντο για την ομάδα του.

Όσον αφορά την βαθμολογική κατάταξη η Μπιλμπάο πλέον έφτασε τους 40 βαθμούς στην 8 θέση, ενώ η Χιρόνα έμεινε στην 12η θέση με 34 βαθμούς.

Χιρόνα: Ιραιθοθ, Ραμαλιο, Αλκαλα, Χουανπε, Γκαρσία(73’ Σαν Χοσέ), Μουνιεσα(64’ Φερνάντες), Πορτου, Γκρανελ, Πονς, Γκαρσία, Στουάνι

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Ερεριν, Κάπα, Νιουνες, Μαρτίνεθ, Γκαρθία(73’ Κοντρο), Μπερτσιτσε, Μπένιατ, Ντε Μαρκος, Γκαρθία(89’ Ρόμπερτς), Κόρντομπα(84’ Μπελέτσια) , Γουίλιαμς