Πήρε το “Klasychne derby” η Σαχτάρ κόντρα στη Ντινάμο Κιέβου

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ επικράτησε στο ντέρμπι επί της Ντιναμό Κιέβου με 1-0 εντός έδρας, για την 14η αγωνιστική του ουκρανικού πρωταθλήματος.

Στην κορυφή της ουκρανικής Πρέμιερ Λιγκ η Σαχτάρ Ντόνετσκ με 40 βαθμούς. Η ομάδα του Ντόνετσκ έχει να ηττηθεί στο πρωτάθλημα από της 3 Αυγούστου του 2018 (1-0 από την Ντιναμό Κιέβου). Η Ντινάμο Κιέβου βρίσκεται στην 4η θέση με 27 βαθμούς, αρκετά μακριά από την κορυφή.

Στο Στάδιο Μέταλιστ, στο Χάρκοβο, σε μια αναμέτρηση με λιγοστές ευκαιρίες και μπόλικα μαρκαρίσματα και κάρτες, οι δύο ομάδες δεν έγιναν ιδιαίτερα απειλητικές. Η Σαχτάρ είχε την κατοχή και ήταν αυτή που πέτυχε γκολ.
Ο Κρίβτσοφ μετά από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε ανενόχλητος μία κεφάλια και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, του ανήμπορου να αντιδράσει Μπουσχάν στο 18′.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 78ο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης Μπαλακίν διέκοψε την αναμέτρηση, μετά από την ρατσιστική επίθεση που δέχθηκε ο παίκτης της Σαχτάρ Τάισον, από τους φιλοξενούμενους οπαδούς.

Ο Ουκρανός ρέφερι συνέχισε το παιχνίδι στο 83ο λεπτό, ωστόσο απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Τάισον. Ο λόγος ήταν, η αντίδραση του Βραζιλιάνου απέναντι στους οπαδούς της Ντινάμο. Το τελικό σφύριγμα βρήκε νικήτρια την Σαχτάρ με 1-0.

Σαχτάρ Ντόνετσκ ( Λουίς Κάστρο): Πιατόφ, Ντόντο, Κρίβτσοφ, Μαντβιλένκο, Ισμαΐλι, Στεπανένκο, Σίλβα Σάντος (90+6′ Μάρκος Αντόνιο), Κοβαλένκο, Τετέ (89′ Μπόλμπατ), Τάισον, Μοράλες (32′ Ντεντίνιο).

Ντινάμο Κιέβου (Μικαϊλιτσένκο): Μπουσχάν, Μικολένκο, Σαμπάνοφ, Ποπόφ, Κεντζιόρα, Σαπαρένκο, Σεπέλεφ (68′ Γκάρμας), Τσιγκάνκοφ, Βέρντιτς, Καράνιεφ, Ροντρίγκεζ (63′ Μπεσιεντίν).