Πήρε το ντέρμπι η Γιουβέντους, στην κορυφή η ασταμάτητη Ίντερ

Η Γιουβέντους πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με τη Νάπολι με “χρυσή-αλλαγή” τον Ντιμπάλα, εύκολα η Ίντερ τη Σασουόλο και προελαύνει για το πρωτάθλημα.

Για το εξ’ αναβολής ντέρμπι της 3η αγωνιστικής της Serie A, η Γιουβέντους επικράτησε της Νάπολι με 2-0. Οι “μπιανκονέρι” με αυτή τη νίκη είναι πλέον στην 3η θέση της βαθμολογίας, έχοντας μαζέψει 59 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Γκατούζο βρίσκεται στην 5η θέση με 56 βαθμούς.

Η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ στην πρώτη της καλή ευκαιρία, στην 13ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Κιέζα τροφοδότησε τον Κριστιάνο Ρονάλντο στην περιοχή και ο Πορτογάλος σταρ με ωραίο τελείωμα στην αριστερή γωνία, σκόραρε για το 1-0 της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι μετά το τέρμα που δέχτηκαν δεν έβγαλαν ιδιαίτερη αντίδραση στο πρώτο ημίχρονο, με μοναδικές αξιόλογες ευκαιρίες να είναι δύο πολύ άστοχα σουτ του Ρουίζ στο 17′ και του Ινσίνιε στο 40′.

Η ομάδα του Πίρλο έπειτα από το γκολ που πέτυχε, κλείστηκε πίσω, με την Νάπολι να ανεβάζει τον ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησε στο 59′ με τον Ινσίνιε, ο οποίος έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια και εκτέλεσε όμως ο Μπουφόν απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η Νάπολι πάταγε καλύτερα στο γήπεδο και έχασε ακόμα μια καλή ευκαιρία με τον Μπουφόν να αποκρούει το μακρινό σουτ του Μπεντακούρ στο 71′, όμως αντί να ισοφαρίσει δέχτηκε και δεύτερο τέρμα, λίγο αργότερα. Στο 73ο λεπτό, ο Ντιμπάλα που είχε περάσει αλλαγή στο 69′, σούταρε από το όριο την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Η Νάπολι εν τέλει βρήκε δίχτυα στο 90′ με εύστοχο πέναλτι του Ινσίνιε αλλά δεν απέφυγε την ήττα, με το 2-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 22′ Κουλιμπαλί, 54′ Άλεξ Σάντρο, 81′ Ραχμάνι

Γιουβέντους (Πίρλο): Μπουφόν, Άλεξ Σάντρο, Κιελίνι, Ντε Λιχτ, Ντανίλο, Κιέζα (80′ Αρτούρ), Ραμπιό, Μπεντακούρ, Κουαδράδο (69′ ΜακΚένι), Ρονάλντο, Μοράτα (69′ Μοράτα).

Νάπολι (Γκατούζο): Μέρετ, Χισάι (76′ Ρουί), Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Κουλιμπαλί, Ρουίζ (89′ Πετάγκνα), Ντέμε (54′ Όσιμεν), Λοζάνο (54′ Πολιτάνο), Ινσίνιε, Ζιελίνσκι, Μέρτενς (76′ Ελμάς).

Ίντερ- Σασουόλο 2-1

Για το παιχνίδι της 28ης αγωνιστικής τoυ iταλικού πρωταθλήματος, η Ίντερ νίκησε τη Σασουόλο με 1-0 και βρίσκεται στην κορυφή με 71 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 9η θέση έχοντας 40 βαθμούς.

Σκόρερ για τους “νερατζούρι” ήταν ο Λουκάκου, στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Μαρτίνεζ στο 67′. Η Σασουόλο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Τραορέ στο 85′. Ο Κυριακόπουλος πέρασε στην ενδεκάδα της Σασουόλο ως αλλαγή στο 75ο λεπτό αντί του Ροτζέριο.

Κίτρινες: 7′ Κονσίλι, 17′ Μπαρέλα, 23′ Τραορέ, 60′ Γιανγκ, 84′ Λόπεζ

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Νταρμιάν, Ντε Φράι, Χακίμι, Γιανγκ, Γκαλιαρντίνι (70′ Βετσίνο), Έρισκεν (59′ Σένσι), Μπαρέλα, Μαρτίνεζ (77’΄Σάντσεζ), Λουκάκου.

Σασουόλο (Ντε Ζέρμπι): Κονσίλι, Τολάν (75′ Χαρασλίν), Κίρικες (90′ Καραμόκο), Μαρλόν, Ροζέριο (75′ Ροζέριο), Ομπιάνγκ, Λόπεζ, Τραορέ, Ντούριτσιτς, Μπόγκα (80′ Οντέι), Ρασπαντόρι.