Πήρε το προβάδισμα ο Άρης

Με το γκολ του Βέλεθ ο Άρης έκανε το πρώτο βήμα της πρόκρισης κόντρα στον Παναιτωλικό.

Για το πρώτο ματς ανάμεσα στις δυο ομάδες για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, ο Παναιτωλικός ηττήθηκε από τον Άρη με 1-0 με τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν το πρώτο βήμα της πρόκρισης για τον επόμενο βήμα.

Το πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή της μπάλας έχοντας υψηλά την απόδοση τους . Στο 15’ το  σουτ του Λεβάν Σενγκέλια ήταν άστοχο, στο 17’ ο Πέδρο Σίλβα Τορεχόν δεν μπόρεσε να αξιοποίηση την διπλή ευκαιρία καθως ο Κουέστα ήταν σε ετοιμότητα. Ο Χουάνπι στο 21’και στο 27’ δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουέστα. Το τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους ο Άρης πήρε μέτρα μέσα στο γήπεδο έχοντας καλές στιγμές  αρχικά, με το κόρνερ του Μάνου Γκαρθία και το γύρισμα του Σάπι Σουλεϊμάνοφ, ο αμαρκάριστος Γιακούμπ Μπράμπετς (31’) έστειλε την μπάλα αουτ. Λίγο αργότερα, ο Ισπανός μέσος του Άρη έπαιξε εξαιρετικά το ένα-δύο με τον Κίκε Σαβέριο (40’), ωστόσο ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων σταμάτησε με το σώμα το πλασέ του 24χρονου εξτρέμ.

Στην επανάληψη η  ομάδα του Άκη Μάντζιου ξεκίνησε με καλύτερο ρυθμό απειλώντας με τον Μπράμπετς και τον   Σουλεϊμάνοφ.

Στην συνέχεια ο Κουέστα γλίτωσε την ομάδα του από τα σουτ των Ηλία Χατζηθεοδωρίδη (53’) και Ζοάο Πέδρο (61’). Οι φιλοξενούμενοι κόντρα στην ροη του ματς βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 64’ με δράστη τον Βέλεθ. Μετά το γκολ τα «καναρίνια» βγήκαν μπροστά αλλά ο «θεός του πολέμου» διαχειρίζονταν τις επιθέσεις.

Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε, πέραν της απευθείας κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο Χάρης Μαυρίας επειδή ανέτρεψε τον Άλβαρο Ζαμόρα – απόφαση που εν τέλει ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος άλλαξε σε κίτρινη μετά την υπόδειξη του VAR. Ο Άρης κράτησε το 1-0 στο κατάμεστο γήπεδο του Παναιτωλικού και απέκτησε σπουδαίο προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στις 6 Μαρτίου (19:00).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: Τσάβες, Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Στάγιτς (83’ Μαυρίας), Λιάβας, Χουάνπι (77’ Πέρεζ), Τσιγγάρας, Χατζηθεοδωρίδης (71’ Φρ. Ντουάρτε), Τορεχόν, Σενγκέλια (71’ Λομονάκο), Πέδρο (77’ Καρέλης).

Άρης: Κουέστα, Μοντόγια, Βέλεθ, Μπράμπετς, Οντουμπάτζο, Βερστράτε (90’ Ντουκουρέ), Νταρίντα (90’ Φετφατζίδης), Μάνου Γκαρθία (70’ Ρόουζ), Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (54’ Ζαμόρα), Μορόν (90’ Ανσαριφάρντ).