Πήρε το τρίποντο η Τσέλσι με την Κρίσταλ Πάλας

Για την 12η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Τσέλσι πηρέ το Λονδρέζικο ντέρμπι με 2-0 επί της Κρίσταλ Πάλας στο Στάμφορντ Μπριτζ, και συνέχισε για έκτο παιχνίδι τα νικηφόρα αποτελέσματα.

Οι «μπλε» είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους.

Στο 12’ ο Πούλισικ δεν κατάφερε από κοντά να νικήσει τον Γκουάιτα, καθως ο Ισπανός πορτιέρο μπλόκαρε την μπάλα. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι πίεζε την άμυνα των αετών, αλλά δεν μπορούσε να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Γκουάιτα.

Στο 14’ ο Γουίλιαν απείλησε με ωραία εκτέλεση φάουλ η μπάλα πέρασε έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του  Γκουάιτα. Η Κρίσταλ που δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα στον αγώνα προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία της, με το άστοχο φάουλ του Μιλιβόγεβιτς  στο 32’. Στο φινάλε του αγώνα η Τσέλσι είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ  με το σουτ του Γουίλιαν ο Γκουάιτα μπλόκαρε. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Λάμπαρντ, μπήκε δυναμικά προσπαθώντας να παραβιάσει την εστία του Γκουάιτα με τον  Έιμπραχαμ στο 47’, όμως ο νεαρός επιθετικός υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Λίγα λεπτά αργότερα η ωραία ασίστ του Γουίλιαν έχρισε σκόρερ τον  Έιμπραχαμ ,που ξεκλείδωσε την σφιχτεί άμυνα των φιλοξενούμενων  ανοίγοντας το σκορ σε 1-0 (φτάνοντας στα δέκα γκολ)  . Στην συνεχεία οι Λονδρέζοι του Στάμφορντ διαχειρίζονταν τους συμπολίτες τους πιέζοντας για δεύτερο γκολ.  Στο 70’ το σύνολο του Χόντζσον προσπάθησε να πετύχει τέρμα με την άστοχη κεφαλιά του Τόμκινς. Στο 79’ ο Πουλισικ σημείωσε το 2-0 με κοντινή κεφαλιά. Το 2-0 παρέμενε μέχρι το φινάλε με την Τσέλσι να είναι στην δεύτερη θέση με 26 βαθμούς, ενώ η Κρίσταλ είναι στην 9η θέση με 15 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Τσέλσι: Κέπα, Τζέιμς, Τόμορι, Ζούμα, Έμερσον, Καντέ, Κόβατσιτς, Μάουντ (87 Γκίλμορ), Γουίλιαν, Πούλισικ(80 Χάντσον-Οντόι)  , Έιμπραχαμ (73’Μπατσουαγί)

Κρίσταλ Πάλας: Γκουάιτα, Γουόρντ (44’ Κέλι), Τόμκινς, Κέιχιλ, Φαν Άανχολτ, ΜακΆρθουρ, Κουγιατέ(82’ Μακάρθι) , Μιλιβόγεβιτς, Τάουνσεντ, Ζαχά, Αγιού