Πήρε το βαθμό η Μαρσέιγ στις καθυστερήσεις με ήρωα τον Σανσόν

Ο Σανσόν στο 94’ χάρισε «χρυσό» βαθμό στη Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ» απέναντι στη Μετς

Η Μετς «άγγιξε» σπουδαία νίκη κόντρα στη Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ», με γκολ του Νιάν στο 70’, μα ο Σανσόν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων λύτρωσε τους γηπεδούχους, δίνοντάς τους την ισοπαλία με σκορ 1-1 για την πέμπτη αγωνιστική της Ligue 1.

Ο “από μηχανής Θεός” Σανσόν έσωσε τους γηπεδούχους στο 94’ , οι οποίοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, αλλά προβλημάτισαν στο δεύτερο.

Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αναποτελεσματική η Μαρσέιγ.  Σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες και θα μπορούσε, αν ήταν πιο προσεκτική, να προηγηθεί στο σκορ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν αρχικά στο 6’ και στο 12’, αλλά οι κεφαλιές των Γκονζάλες και Μπενεντέτο δεν βρήκαν στόχο.

Οι οικοδεσπότες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλο το πρώτο ημίχρονο και τρία λεπτά αργότερα έφτασαν μια ανάσα από το να λύσουν τον… γόρδιο δεσμό. Ο Παγέτ συνδυάστηκε υπέροχα με τον Μπενεντέτο, ο πρώτος μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, ωστόσο το τελείωμά του κατέληξε άουτ.

Το συγκρότημα του Αντρέ Βίλας Μπόας συνέχισε να είναι απειλητικό. Στο 18’ ο  Μπενεντέτο ύστερα από στρώσιμο της μπάλας του Σακάι, εκτέλεσε με τη μια από το ημικύκλιο της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Ουκίντζα.

Οι φιλοξενούμενοι κόντρα στη ροή του ματς έφτασαν πολύ κοντά στο να προηγηθούν με τη συμπλήρωση του εικοσαλέπτου. Ο Νιάν βρέθηκε απέναντι από τον Ματανταντά, παρόλα αυτά άργησε χαρακτηριστικά να εκτελέσει. Έτσι, ο έμπειρος γκολκίπερ πραγματοποίησε γρήγορη έξοδο και εξουδετέρωσε τον κίνδυνο.

Ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση του 40,’ ο Τοβέν έβγαλε σέντρα χειρουργικής ακρίβειας και ο Μπενεντέτο επιχείρησε να βάλει το γκολ της χρονιάς με ανάποδο ψαλίδι. Εντούτοις, δεν τα κατάφερε. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη «λευκή» ισοπαλία να διατηρείται.

Στο δεύτερο μέρος, οι «γκρενά» πήραν μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 60’ ο Παγέτ δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση χωρίς ιδιαίτερη τύχη. Αφού οι «Φωκαιείς» δεν μπορούσαν να σκοράρουν, ο Νιάν τους τιμώρησε στο 70’.

Ο Οντόλ έβγαλε σέντρα και ο Σενεγαλέζος επιθετικός με έξοχη κεφαλιά έβαλε σε θέση οδηγού τη Μετς. Στον αντίποδα, η Μαρσέιγ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ο Σανσόν από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε στο 94’.

Μαρσέιγ (Αντρέ Βίλας Μπόας): Ματανταντά  Σακάι, Γκονζάλεζ, Τσαλέτα-Τσαρ (85’ Λόπεζ), Ναγκατόμο (77’ Καουί), Ρόνγκιερ (77’ Ζερμέν), Καμαρά (85’ Γκεγιέ), Σανσόν  Τοβέν (84’ Ράντονιτς), Παγιέτ Μπενεντέτο

Μετς (Βενσιάν Ονιόν): Ουκίντζα, Σαντόνζ, Μπρον, Μπογέ, Ουντόλ  Μάιγκα, Ανγκμπάν (93’ Κουγιατέ), Φοφανά, Μπουλαγιά (87’ Τσιμπεμπέ), Νιάν (75’ Ντιαλό), Νγκετέ (86’ Γιαντέ)