Πλήρωσε την εμφάνιση του ο Παναιτωλικός

Δεν μπόρεσε να φύγει από την Τρίπολη με ψηλά το κεφάλι ο Παναιτωλικός.

Για την 17η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ, ο κακός Παναιτωλικός ηττήθηκε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στην σεζόν από τον Αστέρα Τρίπολης με σκορ 2-0.

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός ήταν αρκετά νωθρός έχοντας πρόβλημα στην δημιουργία παιχνιδιού. Αντίθετα ο Αστέρας ήταν αρκετά κινητικός πιέζοντας αρκετά την άμυνα των φιλοξενούμενων. Το 1-0 έγινε στο 7’ από τον Μουνάφο μετά από την σέντρα του Ρεγκίς και την πάσα του Μπαράλες .

Στην συνέχεια του αγώνα οι «αρκάδες» συνέχισαν να προσπαθούν να διευρύνουν το σκορ όμως η άμυνα και ο Κνετ αποσιωπούσαν τις ευκαιρίες.

Με την 30’ ο «τίτορμος» προσπάθησε να κάνει passing game χωρίς να καταφέρει να κάνει τελική. Το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Δέλλα μπήκε με περισσότερη ενέργεια κάνοντας την πρωτη της ουσιαστική ευκαιρία με την κεφαλιά του Ταχάρ στο 52’ο Τσιφτσής έδιωξε. Στο 58’ ο Ρεγκίς απάντησε στον Ταχάρ αλλά το σουτ το απέκρουσε ο Κνετ . Στο 66’ ο  Λουίς Φερνάντεθ έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0. Ωστόσο στο 69’ ο ίδιος παίκτης διεύρυνε το δείκτη του σκορ. Στο 72’ ο Μαζουρεκ μέσα από την περιοχή προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια ο Τσιφτσής ήταν σε ετοιμότητα.  Το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τον Αστέρα να φτάνει στους 24 βαθμούς και είναι στην 6η θέση, ενώ ο Παναιτωλικός είναι στην 12η θέση με 11 βαθμούς.