Πλήρωσε τα λάθη του ο Παναθηναϊκός

Νικητής αναδείχθηκε ο ΟΦΗ κόντρα στον Παναθηναϊκό με 3-1, στην έδρα των πράσινων, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Superleague.

Το Τριφύλλι εξέτισε τη δεύτερη αγωνιστική της ποινής του και η αναμέτρηση κόντρα στους Κρητικούς διεξήχθη χωρίς κόσμο.

Ο Παναθηναϊκός  με πολλές απουσίες και πολύ κακή εμφάνιση έχασε μέσα από τα χέρια του τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς.

Ο Φεντερίκο Μακέντα στο πρώτο ημίχρονο έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, ενώ στο δεύτερο… ισοφάρισε με αυτογκόλ κατά της ομάδας του. O Σάσι στο 71’ έκανε την ανατροπή και λίγο αργότερα ο Γιακουμάκης έγραψε το τελικό 3-1 για τον ΟΦΗ.

Ο αγώνας

Στο 6ο λεπτό ο Δώνης σούταρε από μακριά, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Σωτηρίου. Ο Κουτσιανικούλης προσπάθησε και αυτός στο 19’ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη του αναγκαστική αλλαγή στο 27ο λεπτό, όταν ο Κάτσε πέρασε στην θέση του Άλτμαν που τραυματίστηκε.

Το Τριφύλλι κέρδισε πέναλτι στο 41’ όταν ο Ποτουρίδης τράβηξε τον Μακέντα. Το επόμενο λεπτό ο Ιταλός εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό.

Στο 57’ ο Βαζ σούταρε, η μπάλα βρήκε τον Στάικο και κατέληξε κόρνερ. Ο Μπράουν έκανε τη σέντρα, ο Σάσι βρήκε τη μπάλα με κεφάλια, εκείνη πήγε στον Μακέντα και κατέληξε… στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1.

Λίγο έλειψε να μπει και δεύτερο αυτογκόλ στο 68’ όταν ο Σάσι πλάσαρε, ο Διούδης απέκρουσε και η μπάλα βρήκε στον Κολοβέτσιο.

Ο Παναθηναϊκός μετά το γκολ που δέχθηκε ήταν σχεδόν ανύπαρκτος στον αγωνιστικό χώρο, πράγμα που εκμεταλλεύτηκαν οι Κρητικοί, οι οποίοι έγιναν αρκετά απειλητικοί.

Ο Φερέιρα στο 71’ σούταρε από δεξιά, ο Διούδης έδιωξε άτσαλα και ο Σάσι με κοντινό πλασέ έκανε σε άδεια εστία το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 88’ ο Γιακουμάκης σκόραρε και έγραψε το τελικό 3-1 για τον ΟΦΗ. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Νέιρα, αλλά αυτό δεν άλλαξε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα λάθη του και έφυγε ηττημένος από το άδειο ΟΑΚΑ, αποχαιρετώντας κάθε ελπίδα για την πέμπτη θέση του πρωταθλήματος.

Κόκκινες: Νέιρα

Κίτρινες: Νέιρα, Ποτουρίδης, Παντελάκης

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κολοβέτσιος, Άλτμαν (27’ Κάτσε), Δώνης, Οικονόμου, Μουνιέ (69’ Αρμενάκας), Στάικος, Μακέντα, Αποστολάκης (62’ Καμπετσής), Παντελάκης, Χατζηθεοδωρίδης

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Νάστος, Γιαννούλης, Βαζ (88’ Κυριακίδης), Κουτσιανικούλης (46’ Ντίνας), Μπράουν, Βουό, Κοροβέσης, Σάσι (78’ Γιακουμάκης), Ποτουρίδης, Νέιρα