Πλήρωσε την τελευταία περίοδο

Μια κακή 4η περίοδος ήταν αρκετή για να γνωρίσει ο Παναθηναϊκός την ήττα από τη Μπάγερν Μονάχου.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 76-71 από την Μπάγερν Μονάχου για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, πληρώνοντας ουσιαστικά την τελευταία του κακή περίοδο.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό οι πρωταθλητές Ελλάδας, που γνώρισαν την τρίτη σερί ήττα τους, υποχώρησαν στο 9-17 και συνεχίζουν να βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Οι «πράσινοι» που αγωνίστηκαν χωρίς τους Παπαπέτρου και Νέντοβιτς στάθηκαν κάτι παραπάνω από αξιοπρεπείς στη Γερμανία και θα μπορούσαν να είχαν φύγει με το διπλό αν ήταν περισσότερο συγκεντρωμένοι και αν έβρισκαν λύσεις στο μαρκάρισμα του Μπάλντουιν.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εξαιρετικός φορτώνοντας το καλάθι του Παναθηναικου με 27 πόντους με 7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος και 7 κερδισμένα φάουλ σε 28’53” συμμετοχής σε μία πολύ γεμάτη και μεστή στατιστική συγκομιδή.

Ο Παναθηναικός ηττήθηκε εξαιτίας των λαθών του ,που έδωσε την ευκαιρία στην Μπάγερν να σκοράρει 21 πόντους, αλλά και της αστοχίας του τόσο στα τρίποντα όσο και στις ελεύθερες βολές που αποδείχθηκαν “μέγγενη” για τους παίκτες του Όντετ Κάτας.

Από την άλλη πλευρά η Μπάγερν νίκησε γιατί κατάφερε  κυρίως στην τελευταία περίοδο να φέρει την αναμέτρηση στα μέτρα της και να πάρει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η τελευταία περίοδος όταν οι γηπεδούχοι χάρις σε ένα επιμέρους 9-3 μετέτρεψαν το 61-61 του 33ου λεπτού στο 70-64 του 370υ. Απο εκείνο το σημείο και μετά η Μπάγερν δεν απειλήθηκε και έφτασε στην νίκη η οποία τη διατήρησε στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας.

Διαιτητές: Πέρεθ – Ντιφάλα – Ράτσις.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 57-55, 76-71.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ Μπαμπ 2 (1/6 σουτ), Μπάλντουιν 27 (7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος, 7 κερδισμένα φάουλ), Κράμερ, Σίλεϊ (0/3 σουτ), Ρέινολντς 10, Λούτσιτς 14 (3), Τσίπσερ 7 (1), Γκιστ 5 (5 ριμπάουντ), Τζόνσον 4, Σίσκο 3, Ραντόσεβιτς 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 5 (1/4 σουτ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 10 (5/6 δίποντα), Μποχωρίδης 10 (2), Όγκαστ 8 (4/5 δίποντα), Χεζόνια 14 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 2 μπλοκ), Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης, Γουάιτ 5 (1/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 6, Μπεντίλ 8 (8 ριμπάουντ, 4 λάιη), Σαντ Ρος 2 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη).