Πλούσια η παρουσία των Ελλήνων παικτών στα γήπεδα

Ικανοποιητική ήταν η παρουσία των Ελλήνων στα Ευρωπαϊκά γήπεδα.

Η παρουσία των Ελλήνων στα Ευρωπαϊκά γήπεδα ήταν ικανοποιητική καθώς τέσσερις εξ΄ αυτών «βρήκαν δίχτυα».

Ιδανικό ήταν το πρώτο 90λεπτο του Κυριάκου Παπαδόπουλου στην Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ. Ο Έλληνας διεθνής σκόραρε στο 88΄ του αγώνα με την Βαραζντίν και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στην ομάδα του.

Ο Ανδρέας Σάμαρης πέτυχε το μοναδικό γκολ της Μπενφίκα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Παρέδες για το κύπελλο και έδωσε την νίκη-πρόκριση στους «αετούς» της Λισσαβώνας.

Ο Βαγγέλης Παυλίδης ήταν ο «νικητής» στον «ελληνικό εμφύλιο» του ολλανδικού πρωταθλήματος. Ο Έλληνας επιθετικός της Βίλεμ, άνοιξε το σκορ (7`) στην νίκη της ομάδας του με 2-1 επί της Φένλο, για την οποία σκόραρε και πάλι ο Γιώργος Γιακουμάκη (34`), διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων παικτών:

ΑΓΓΛΙΑ: Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Λέστερ.

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός ομάδας.

ΙΤΑΛΙΑ:

Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Μίλαν.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βερόνα.

Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ

Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Οσασούνα

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπάγερν Μονάχου.

Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Αντικατέστησε στο 65` τον Ντρέξλερ, στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Ουνιόν Βερολίνου.

Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Παντερμπον) Πέρασε αλλαγή στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης με την Ζανκτ Πάουλι.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.

ΓΑΛΛΙΑ

Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Λοριάν.

Τάσος Δώνης (Ρεμς): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ

Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Χιμπέρνιαν.

ΠΟΛΩΝΙΑ

Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 86` από τον Ριτσκόφσκι) στην εντός έδρας ήττα με 2-1από την Πιαστ Γκλίβιτσε.

Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Πιαστ Γκλίβιτσε.

ΚΑΤΑΡ

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία χωρίς τέρματα με την Αλ Σαλίγια.

ΚΥΠΡΟΣ

Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Κβιτάλια) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την ΑΕΛ Λεμεσού.

Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 69` από τον Χριστοφή) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την ΑΕΛ Λεμεσού.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την ΑΕΛ Λεμεσού.

Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 88` από τον Βασιλείου) στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της ΑΕΚ Λάρνακας.

Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Είδε από τον πάγγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Νέα Σαλαμίνα.

Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Η Πάφος φιλοξενείται απόψε από την Ενωση Παραλιμνίου.

ΣΟΥΗΔΙΑ

Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Η Γκέτεμποργκ υποδέχεται απόψε την Χάκεν.

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (ΑΙΚ Στοκχολμης) Ήταν βασικός στο ματς με την Έρεμπο.

Παναγιώτης Δημητριάδης (ΑΙΚ Στοκχολμης) Εκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Παρέδες για το κύπελλο. Στο 26ο λεπτό, σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 84` από τον φαν Ντάικ) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Βίλεμ. Στο 34ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό σκορ, σημειώνοντας το 8ο τέρμα του στο πρωτάθλημα.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 79` από τον Γκλαντόν) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Φένλο. Στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Λάζαρος Λάμπρου (Τβέντε): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αϊντχόφεν.

Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβικ): Εκτός αποστολής.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Χέρενφεν.

Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 εππί της Εμεν.

Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Φέγενορντ.

Νίκος Καρέλης (Ντεν Χάαγκ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 72` από τον Κάτιτς) στην εκτός έδρας ήττα με 6-0 από την Σπάρτα Ρότερνταμ.

ΒΕΛΓΙΟ:

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ

Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Η Κοπεγχάγη υποδέχεται απόψε την Ράντερς.

Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Η Κοπεγχάγη υποδέχεται απόψε την Ράντερς.

ΑΥΣΤΡΙΑ

Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 4-3 από την Ριντ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αρτζες.

Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Η Στεάουα φιλοξενείται απόψε από την Γκαζ Μετάν.

ΚΡΟΑΤΙΑ

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Βαραζντίν. Στο 88ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στους γηπεδούχους.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 63` από τον Τουφάν) στην εκτός έδρας νίκη με 5-1 επί της Γκεντζλερμπιρλιγκίπ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ανταλιασπόρ.

Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 86` από τον Μπεκίρογλου) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ανταλιασπόρ.

Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 74` από τον Κουτλού) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ανταλιασπόρ.

Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ΄ττα με 3-1 από την Γκιοζτεπέ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπορ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ριζεσπόρ.

Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Εκτός αποστολής.