«Πνίγηκε» στον Βόσπορο ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Φενέρμπαχτσε

Πολύ κατώτεροι των περιστάσεων οι «πράσινοι» στο ντεμπούτο του Όντετ Κάτας στον πάγκο της ομάδας

Με ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο και ένα πολύ κακό δεύτερο, ο Παναθηναϊκός δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο από το ματς, γνωρίζοντας τη συντριβή από την Φενέρμπαχτσε στην «Ulker Sports Arena» με 100-74, κλείνοντας με τον χειρότερο τρόπο τη διπλή αγωνιστική της Euroleague.

Για τους Τούρκους ξεχώρισαν οι Γκούντουριτς με 18π, Μπράουν και Ουλανόβας με 15π, ενώ για τους “πράσινους” διασώθηκαν οι Γουάιτ με 13π και Μήτογλου με 12π.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε με τους Γκούντουριτς,  Ντε Κολό, Ουλανόβας, Ντουβερίογλου  και Βέσελι ενώ ο  Παναθηναϊκός με Νέντοβιτς, Σαντ-Ρος, Κασελάκη, Μήτογλου και Γιώργο Παπαγιάννη

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παπαγιάννη να κάνει αντιαθλητικό φάουλ στον Ντουβερίογλου, με τον Τούρκο σέντερ να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός στις πρώτες επιθέσεις του ήταν νευρικός με άστοχα σουτ, πριν ο Παπαγιάννης καρφώσει για το 6-4. Ο Σαντ-Ρος έφερε τη διαφορά στο -1 με εύστοχο τρίποντο στο 5’, όμως η «Φενέρ» με καλάθι του Μπράουν και τρίποντο- φάουλ του Ουλάνοβας ανέβασε την διαφορά στους 4 (αστόχησε στην βολή ο Λιθουανός), με τον Κάτας να καλεί το πρώτο τηλεοπτικό τάιμ άουτ. Η διαφορά ανέβηκε στο +8, με καλάθια των Βέσελι και Ουλάνοβας και τον Έντι να ευστοχεί σε τρίποντο για το 23-12 των γηπεδούχων (8’). Εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο, «έκλεισε» με τον Παναθηναϊκό στο -19, καθώς συνέχιζε τα εύκολα λάθη στην επίθεση και την αστοχία στα σουτ.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και με ένα σερί 0-5 από ένα δίποντο του Μακ και ένα τρίποντο του Γουάιτ, ανάγκασε τον Κοκόσκοφ να καλέσει αυτός το πρώτο τάιμ άουτ. Με έξι συνεχόμενους πόντους του Γουάιτ και ένα καλάθι του Μπέντιλ από το high-post, κατέβασε και άλλο την διαφορά (-9 στο 14’) πριν ο Ντε Κολό με τρίποντο, αναγκάσει τον Κάτας να καλέσει τάιμ-άουτ για να «ξυπνήσει» τους παίκτες του στην άμυνα. Η Φενέρμπαχτσε ήλεγχε το ρυθμό του αγώνα, μη αφήνοντας τους «πράσινους» να πλησιάσουν πέρα από τους οκτώ πόντους. Ο Παναθηναϊκός απέκτησε ρυθμό στην επίθεση, έβγαζε όμορφες συνεργασίες όμως στο πίσω μέρος του παρκέ συνέχιζε να είναι κακός. Το ημίχρονο «έκλεισε» με τους Τούρκους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με διαφορά 14 πόντων (48-34).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με τους ίδιους που ξεκίνησαν την αναμέτρηση, ενώ ο Κάτας με ΜποχωρίδηΝέντοβιτςΑαρον Γουάιτ, Ντίνο Μήτογλου και Μπέν Μπέντιλ. Ο Παναθηναϊκός φορτώθηκε γρήγορα – γρήγορα με 4 ομαδικά φάουλ, με αποτέλεσμα οι πρώτοι πόντοι της Φενέρ να έρχονται μόνο από βολές. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι επτά πρώτοι πόντοι της τουρκικής ομάδας, ήταν από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας»! Οι Πιέρ και Μπράουν με δύο εύστοχα τρίποντα ανέβασαν την διαφορά στο +19 (60-42 στο 25’), με τον Κάτας να καλεί το πρώτο τάιμ-άουτ της τρίτης περιόδου. Η Φενέρμπαχτσε με «όπλο» την άμυνα της οδηγούσε συνεχώς τον Παναθηναϊκό σε λάθη, ο οποίος προσπαθούσε μέσα από ατομικές ενέργειες ορισμένων παικτών να βρει λύσεις στην επίθεση. Ο Γκούντουριτς με ελεύθερο εύστοχο σουτ πίσω από τα 6.75 μ., ανέβασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι τη διαφορά στους 20 πόντους (68-48 στο 28’), πριν βάλει εκ νέου ένα δεύτερο πάνω σε άμυνα για το +22 (29’). Ο Ζακ Όγκαστ με κάρφωμα έβαλε το τελευταίο καλάθι του δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε στο -19 ύστερα από ένα μικρό 4-0 του Παναθηναϊκού (74-55 στο 30’).

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την «Φενέρ» να μην χάνει την συγκέντρωση της παρά την μεγάλη διαφορά και το «τριφύλλι» στα τελευταία πέντε λεπτά της περιόδου να πετάει οριστικά «λευκή πετσέτα», με την διαφορά να ξεφεύγει και την ομάδα της Κωνσταντινούπολης να πετυχαίνει την πέμπτη σερί νίκη της στη διοργάνωση.

Ο Όντετ Κάτας «έριξε» και τον Δημήτρη Καλαϊτζάκη στο παιχνίδι, θέλοντας να έχει μια πρώτη εικόνα απ’ όλους τους παίκτες του στο πρώτο παιχνίδι στον πάγκο της ομάδας.

Διαιτητές: Λαμόνικα – Πέρεθ – Βίλιους.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 48-34, 74-55, 100-74.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Χάμιλτον, Μπράουν 15 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Πέρεζ (3 λάθη), Γκούντουριτς 18 (4/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαχμούτογλου 8 (2), Ντε Κολό 12 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Πιερ 5 (1), Βέσελι 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Έντι 6 (2), Ντουβερίογλου 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουλανόβας 15 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 6 (0/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (5/7 δίποντα), Μποχωρίδης 2 (4 ασίστ, 5 λάθη), Όγκαστ 3 (1/3 δίποντα, 1/4 βολές), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 7 (2), Νέντοβιτς 6 (1/9 σουτ, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουάιτ 13 (1), Μήτογλου 12 (4/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ 5 (1), Σαντ Ρος 10 (2).

Ομαδικά στατιστικά – Φενέρμπαχτσε: 21/34 δίποντα, 15/24 τρίποντα, 13/16 βολές, 29 ριμπάουντ (21+8), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 18 λάθη, 5 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 20/44 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 16/23 βολές, 35 ριμπάουντ (14+21) 22 ασίστ, 11 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.