Πογέτ: «Στο πρώτο ημίχρονο βρήκαμε αντίσταση, αλλά στο δεύτερο ήμασταν εξαιρετικοί»

Ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του εμφανίστηκε ο Γκουστάβο Πογέτ, μετά και την πέμπτη νίκη σε έξι αναμετρήσεις

Η Εθνική Ελλάδας ολοκλήρωσε τον όμιλο με νίκη κόντρα στην Βόρεια Ιρλανδία, επικρατώντας με 3-1 στην τελευταία αγωνιστική του Nations League.

Ο Γκουστάβο Πογέτ, μετά το τέλος της αναμέτρησης, εμφανίστηκε ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του.

Όσα δήλωσε:

«Είχα καλή αίσθηση πριν τη διοργάνωση πως θα τα πάμε καλά. Τελικά το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο με τις πέντε νίκες που κάναμε. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους παίκτες μας. Περιμέναμε να δούμε αντίδραση μετά την ήττα από την Κύπρο και την είδαμε. Το πρώτο ημίχρονο ήταν δύσκολο και έντονο. Βρήκαμε αντίσταση από τους αντιπάλους και ήταν σωματικό. Η γρήγορη ισοφάριση μας δυσκόλεψε.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κορυφή. Ήμασταν εκπληκτικοί τα κάνανε όλα. Οι επιθετικοί πηγαίναν για το γκολ, οι αμυνόμενοι αμυνόντουσαν εξαιρετικά, οι φουλ μπακ πηγαίναν πάνω κάτω. Ήμασταν εξαιρετικοί.

Είπα στον Πέλκα και τον Μασούρα πριν τον αγώνα “παιδιά βάλτε ένα γκολ”. Ίσως ήταν δικό μου λάθος που δεν τους τα είπα νωρίτερα, σε άλλα ματς (σ.σ. γελώντας). Στην ανάπαυλα μπορώ να σας πω πως αυτά που είπαμε ήταν καλά.

Είμαστε σε καλύτερη θέση σε σχέση με τον Φεβρουάριο. Το φετινό Νοέμβριο θα τον αξιοποιήσουμε αλλιώς. Θα χρησιμοποιήσουμε παίκτες που έχουν λιγότερο χρόνο συμμετοχής».