Πογετ: “Το δεύτερο γκολ μας έδωσε αυτοπεποίθηση”

Οι δηλώσεις του Γκουστάβο Πογιέτ μετά τη νίκη της Εθνικής στην Ιρλανδία.

Σημαντική νίκη έκανε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κόντρα στην Ιρλανδία εκτός έδρας με σκορ 0-2.

Ο Γκουστάβο Πογετ, μετά το τέλος της αναμέτρησης, εμφανίστηκε ικανοποιημένος από το πώς στάθηκε η ομάδα καθόλη την διάρκεια του αγώνα αλλά και ιδιαίτερα μετά το δεύτερο γκολ, το οποίο έδωσε αυτοπεποίθηση στους ποδοσφαιριστές.

Όσα δήλωσε:

“Αρχικά ήταν έκπληξη για εμάς το σύστημα που επέλεξε ο αντίπαλος γιατί δεν ήταν το γνωστό σύστημα για το οποίο είχαμε προετοιμαστεί. Στην τελική όμως, έτσι όπως εξελίσσεται το παιχνίδι, δεν έχει σημασία το σύστημα αλλά το πώς παίζει η ομάδα.

Ξέραμε πως οι Ιρλανδοί θα ξεκινούσαν με μεγάλη ένταση στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Από εκεί και πέρα, αφού ξεπέρασαμε αυτό το σημείο, προσπαθήσαμε να ελέγξουμε το παιχνίδι, να δημιουργήσουμε ευκαιρίες και να πετύχουμε γκολ.

Το κλειδί του παιχνιδιού απόψε ήταν το δεύτερο γκολ γιατί είναι διαφορετικά να πηγαίνεις στο ημίχρονο με 2-0 από το να πήγαινες με 1-0 γιατί στο δεύτερο μέρος βγήκαμε με μεγαλύτερη σιγουριά και αυτοπεποίθηση.

Πάντα χρειάζεσαι να έχεις και τις αποκρούσεις του τερματοφύλακα ενώ αμυνθήκαμε πολύ καλά οπότε καταφέραμε να φύγουμε με το αποτέλεσμα που θέλαμε απόψε”.