Πόλο Ανδρών: Πρωταθλητής για 10η συνεχή χρονιά ο Ολυμπιακός

Πρωταθλητής για 36η φορά στην ιστορία του και 10η συνεχόμενη ο Ολυμπιακός στο πόλο ανδρών!

Την κατάκτηση του 10ου διαδοχικού πρωταθλήματος πανηγύρισε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού! Ο «Βασιλιάς» της ελληνικής υδατοσφαίρισης πανηγύρισε την κατάκτηση του 36ου πρωταθλήματος της ιστορίας του, το οποίο είναι το 22ο τα τελευταία 24 χρόνια! Σε έναν συγκλονιστικό σε εξέλιξη τελικό της Α1, ο οποίος κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 14-12 του ΝΟ Βουλιαγμένης στο Παπαστράτειο, έκανε το 3-0 στη σειρά και κατέκτησε το 20ο νταμπλ της ιστορίας του! Οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν τη σεζόν 2021-22 με την κατάκτηση δύο ακόμα τίτλων, διευρύνοντας την κυριαρχία τους στην Ελλάδα.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός έχασε πολλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ και στο 5:50, δέχθηκε γκολ (0-1) από τη Βουλιαγμένη, από τον Καλογερόπουλο. Ο Κολόμβος ισοφάρισε σε 1-1 για τον Ολυμπιακό, με τον Γκίλλα να δίνει προβάδισμα (2-1) στο 2:03. Το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 3-2 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο 7:29 της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 3-3, με τον Μουρίκη από τη θέση του φουνταριστού, αλλά ο ΝΟΒ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (3-5). Ο Γενηδουνιάς μείωσε για τον Ολυμπιακό στα 49 δευτερόλεπτα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 5-4 για τη Βουλιαγμένη.

Στην τρίτη περίοδο, η Βουλιαγμένη πήρε ξανά προβάδισμα δύο γκολ (5-7), αλλά Φουντούλης και Φιλίποβιτς ισοφάρισαν σε 7-7, στο 3:17. Ο Σκουμπάκης, με νέο τέρμα, έβαλε τον ΝΟΒ ξανά μπροστά στο σκορ (7-8), όμως ο Φιλίποβιτς δήλωσε και πάλι «παρών» και έφερε το ματς στα ίσια, σε 8-8. Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο τέταρτο οκτάλεπτο και με ωραίο σουτ του Γκίλλα από την περιφέρεια (7:30), προηγήθηκε με 9-8, με τον Κολόμβο να κάνει το 10-9 στο 5:46. Η ισοφάριση για τη Βουλιαγμένη ήρθε ξανά, με τον Χαλυβόπουλο να κάνει το 10-10 στο 5:04. Στα εναπομείναντα πέντε λεπτά, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν κάποιο τέρμα, με τον τρίτο τελικό να οδηγείται στην παράταση. Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Γενηδουνιάς ήταν αυτός που σκόραρε το γκολ της νίκης, κάνοντας το 14-12!

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-2, 4-3, 2-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Καλογερόπουλος (περιφέρεια, 5:50), 1-1 Κολόμβος (π/π, 3:13), 2-1 Γκίλλας (π/π, 2:03), 2-2 Τρούλος (περιφέρεια, 1:41), 2-3 Χαλυβόπουλος (π/π, 0:09)

2ο οκτάλεπτο: 3-3 Μουρίκης (φουνταριστό, 7:29), 3-4 Αλαφραγκής (δύο μέτρα, 6:05), 3-5 Καλογερόπουλος (π/π, 2:06), 4-5 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:49)

3ο οκτάλεπτο: 5-5 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 6:51), 5-6 Σκουμπάκης (πέναλτι, 6:39), 5-7 Κουρούβανης (π/π, 4:44), 6-7 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:04), 7-7 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 3:17), 7-8 Σκουμπάκης (περιφέρεια, 1:35), 8-8 Φιλίποβιτς (π/π, 1:05)

4ο οκτάλεπτο: 9-8 Γκίλλας (περιφέρεια, 7:30), 9-9 Καλογερόπουλος (κόντρα, 6:06), 10-9 Κολόμβος (π/π, 5:46), 10-10 Χαλυβόπουλος (π/π, 5:04)

Πέναλτι: 11-10 Φιλίποβιτς, 12-10 Χρυσοσπάθης, 13-10 Φουντούλης, 13-11 Καλογερόπουλος, 13-12 Γκιουβέτσης, 14-12 Γενηδουνιάς

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός, Γκίλλας 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Κολόμβος 2, Χρυσοσπάθης 1, Φιλίποβιτς 4, Σύρμας, Μαθιόπουλος

ΝΟ Βουλιαγμένης (Χρβόγε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 1, Τρούλος 1, Πάπαριτς, Λοζίνα, Καλογερόπουλος 4, Χαλυβόπουλος 2, Καπότσης, Κουρούβανης 1, Σκουμπάκης 2, Ανδρεάδης, Καστρινάκης, Σαπουνάκης