Πόλο Γυναικών: Μεγάλο ξεκίνημα με νίκη απέναντι στην Πάντοβα για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Πάντοβα στην Όστια, στην πρεμιέρα του 3ου προκριματικού ομίλου της Ευρωλίγκα των γυναικών.

Με μια επιβλητική νίκη ξεκίνησε τους αγώνες του στην Προκριματική φάση της Ευρωλίγκας και συγκεκριμένα στον Γ’ Όμιλο, στη Ρώμη, η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού. Νίκησε με 10-7 την ιταλική Πάντοβα, μια από τις πιο ισχυρές ομάδες του Ομίλου, μπήκε με το δεξί στη διοργάνωση και αμέσως γίεται το φαβορί για την πρόκριση και την πρωτιά στον Όμιλο (προκρίνονται οι δύο πρώτες).

Ο αγώνας ήταν από την αρχή ντέρμπι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, 5-5 ημίχρονο. Στο τρίτο οκτάλεπτο, όμως, οι ερυθρόλευκες, μπήκαν δυνατά και με δύο γρήγορα γκολ από την Μπενέκου και την κορυφαία του αγώνα Νικόλ Ελευθεριάδου πήραν προβάδισμα με 7-5.

Παρότι η Τεάνι απέκρουσε πέναλτι της Ελευθεριάδου στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου, τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη κράτησαν την διαφορά και στο τελευταίο οκτάλεπτο και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις, έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 10-6 (με δύο συνεχόμενα γκολ της Αβραμίδου) και στο τελικό 10-7 μείωσε η Ντάριο.

Αύριο Παρασκευή (5/2) ο Ολυμπιακός θα δώσει δύο αγώνες, στις 12.30 κόντρα στην Βαζούτας, ενώ στις 21.00 θα αντιμετωπίσει την Ρόμα. Το Σάββατο αντιμετωπίζει στον τελευταίο αγώνα του τη γαλλική Νις.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΤΟΒΑ 10-7

Οκτάλεπτα: 3-3, 2-2, 2-0, 3-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου Χρ., Πλευρίτου Ελ., Μπενέκου 1, Ελευθεριάδου 3, Κανετίδου, Αβραμίδου 2, Σιούτη, Πλευρίτου Μαργ. 1, Τορνάρου 1, Πλευρίτου Βασ., Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου.

ΠΑΝΤΟΒΑ (Στέφανο Ποστερίβο): Τεάνι, Σαβιόλι Μ., Σαβιόλι Ιλ. 1, Γκοτάρντο 1, Κουεϊρόλο, Κασσόν, Μίλλο 3, Ντάριο 1, Κοτσιέρε 1, Ρανάλλι, Μεγκιάτο, Τσεντάνι, Τζιακόν.

Διαιτητές: Βένγκενροτ (Ελβετία), Κόριζνα (Πολωνία).