Πολύ σκληρη για να πεθάνει η Μπάγερν

Η Μπάγερν έμεινε ισοπαλη με 3-3 μέσα στο Άμστερνταμ Αρίνα τον Άγιαξ και πήρε την πολυπόθητη πρώτη θέση στον όμιλο που συμμετέχει η ΑΕΚ και η Μπενφίκα.

Στο πρώτο μέρος ο Άγιαξ είχε την φλύαρη κατοχή της μπάλας αλλά η Μπάγερν με ατομικές προσπάθειες και με κύριο εκφραστή τον Γκνάρμπι πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Λεβαντόφσκι και θα μπορούσε να προηγείται με παραπάνω τέρματα.

Στο 2′ ο Γκνάρμπι πέρασε ωραία από δύο αμυντικούς και έφτασε στο όριο της μεγάλης περιοχής από όπου έκανε μια προσπάθεια που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Άγιαξ.

Στο 12′ πάλι ο Γκνάρμπι πέρασε δύο ποδοσφαιριστές του Αίαντα σούταρε αλλά ο Ονανά έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 13ο λεπτό η Μπάγερν άνοιξε το σκορ με την κάθετη του Γκνάρμπι που βρήκε του Λεβαντόφσκι  και αυτός πλάσαρε ιδανικά τον Ονανά για το 0-1.

Στο 25′ με ατομική και πάλι προσπάθεια ο Ριμπερί έκανε μια κούρσα έκανε το σουτ, αλλά ο κίπερ του Άγιαξ ήταν σε ετοιμότητα.

Στο τελευταίο τέταρτο του α’ ημιχρόνου δεν υπήρχε κάτι σημαντικό ο Άγιαξ είχε την μπάλα και η Μπάγερν προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να σκοράρει ένα δεύτερο τέρμα.

Στο β’ ημίχρονο ο Άγιαξ βρίσκεται πίεσε την Μπάγερν αρχικά ισοφάρισε και πήρε προβάδισμα στο σκορ αλλά η φανέλα της Μπάγερν μίλησε και με δύο τέρματα μέσα σε τρία λεπτά πήρε την ισοπαλία που ήθελε για να παραμείνει πρώτη στον όμιλο ενώ στο τέλος ο Αίαντας ισοφάρισε με τον Ταλιαφίκο.

Στο 51′ ο Λεβαντόφσκι μπήκε στην περιοχή σούταρε αλλά η άμυνα του Άγιαξ έδιωξε με εξαιρετικό τάκλιν.

Στο 58′ ο Μέρες εξαπέλυσε έναν κεραυνό που πέρασε εκατοστά από το οριζόντιο δοκάρι της Μπάγερν.

Στο 61′ ήρθε η ισοφάριση ο Βαν ντε μπεκ έκανε παράλληλο γύρισμα προς τον Τάντιτς που σε κενή εστία έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 66′ ο Λεβαντόφσκι από την σέντρα του Ριμπερί πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ονανά έδιωξε σε κόρνερ.
Μετά από ένα διάστημα που το παιχνίδι παιζόταν στο κέντρο ο Άγιαξ κέρδισε πέναλτι με το απρόσεκτο μαρκάρισμα του Μπόατενγκ.

Στο 82′ ο Τάντιτς εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 2-1 για τον Αίαντα καθώς νίκησε τον Νόιερ εκεί που ο Γερμανός κίπερ δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Στο 87′ η Μπάγερν απάντησε με το ίδιο νόμισμα και με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λεβαντόφσκι έκανε το 2-2.

Στο 90′ η Μπάγερν πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το πανέμορφο σουτ του Κομάν στην δεξιά γωνία του Ονανά.

Στο 95′ ο Ταλιαφίκο έκανε το τελικό 3-3 για τον Αίαντα με ωραία ομαδική προσπάθεια.

Κίτρινες: Κίμιχ, Ραφίνια, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ταλιαφίκο

Κόκκινες: Γουέμπερ – Μίλερ

Άγιαξ: Ονάνα, Μαζραουί, Ντε Λιχτ, Γουέμπερ, Ταλιαφίκο, Ντε Γιονγκ, Μπλιντ, Φαν ντε Μπεκ (Ντόλμπερκ 78′), Ζιγές, Τάντιτς, Νέρες (Χούντελααρ 89′)

Μπάγερν: Νόιερ, Ραφίνια, Σούλε, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Κίμιχ, Γκορέτσκα (Σάντσες 90′), Γκναμπρί (Αλκάνταρα 62′), Μίλερ, Ριμπερί (Κομάν 71′), Λεβαντόφσκι