Πορεία Ευρώπης για τη Μπέτις

Νίκη από την άσπρη βούλα πήρε η Μπέτις, παραμένοντας σε θέση που της δίνει εισιτήριο για την Ευρώπη.

Κουράστηκε, αλλά τελικά επικράτησε η Μπέτις κόντρα στη Χετάφε με 1-0 στo Μπενίτο Βιγιαμαρίν, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής της la Liga. Οι γηπεδούχοι γλίτωσαν τα χειρότερα και έφτασαν στην έκτη θέση της βαθμολογίας (36β) που οδηγεί στην Ευρώπη.

Σε κάκιστη αγωνιστική κατάσταση η Χετάφε, η οποία δεν είχε καμία σχέση με την περσινή ομάδα που έφτασε μέχρι τα προημιτελικά του Europa League. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού έχοντας 24 βαθμούς σε 23 παιχνίδια.

Η Μπέτις προσπαθούσε να βρει το γκολ που θα την οδηγούσε στη νίκη, έχοντας την πρώτη καλή στιγμή στο επτά με τον Λόρεν, όμως και τελευταία μέχρι το 75’.

Συγκεκριμένα στο 75’ ο Τσάκλα έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Κανάλες στην περιοχή, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι, ο Κανάλες ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά αστόχησε.

Πέντε λεπτά αργότερα φάνηκε πως ο ίδιος παίκτης δεν κατάλαβε από τα λάθη του και έστειλε ξανά τη Μπέτις σε θέση βολής. Ο Ιγκλέσιας ανέλαβε αυτή τη φορά την εκτέλεση πέναλτι και ευστόχησε για το 1-0 των γηπεδούχων.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καρβάλιο αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.