Ο Καμπράλ έστειλε τη Σπόρτινγκ στον τελικό του Λιγκ Καπ

Με υπογραφή Καμπράλ την τελευταία στιγμή, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας στον μεγάλο τελικό του Λιγκ Καπ Πορτογαλίας

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επικράτησε της Πόρτο με 2-1 στη Λεϊρία, στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ Πορτογαλίας.

Αν και το παιχνίδι δεν είχε καθόλου θέαμα μέχρι το 75′ λεπτό, οι δύο ομάδες φρόντισαν να αποζημιώσουν το κοινό με ένα φανταστικό τελευταίο δεκαπεντάλεπτο, το οποίο έβγαλε νικήτρια την Σπόρτινγκ.

Η Πόρτο άνοιξε το σκορ στο 79′ λεπτό με τον Μαρεγκά, όμως ο Καμπράλ πήρε την ομάδα στις πλάτες του και με τα τέρματα που πέτυχε στο 86′ και στο 90+5′ λεπτό, έστειλε την Σπόρτινγκ στον μεγάλο τελικό του Λιγκ Καπ, όπου θα αντιμετωπίσει είτε την Μπράγκα είτε την Μπενφίκα. Ο άλλος ημιτελικός θα λάβει χώρα στις 20/01 και ώρα 21:45.

Η Πόρτο είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο, και την μοναδική ευκαιρία που έκανε αίσθηση.

Συγκεκριμένα στο 41 λεπτό, ο Μαρεγκά βρέθηκε εντός της περιοχής του Αντάν και εξαπέλυσε ένα σουτ, όμως για κακή του τύχη η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι της εστίας.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν και αυτό ελλιπές από φάσεις, ωστόσο και οι δύο ομάδες βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Η Πόρτο άνοιξε το σκορ με τον Μαρεγκά, ο οποίος στο 79′ λεπτό ελίχθηκε άψογα ανάμεσα στους αμυνόμενους και σούταρε δυνατά στην δεξιά γωνία του Αντάν, κάνοντας το 0-1.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας είχε την απάντηση εφτά λεπτά μετά, όταν ο Καμπράλ σε ένα ριμπάουντ που πήρε έστειλε την μπάλα κατευθείαν προς το τέρμα. Ο Κόστα δεν κατάφερε να αποκρούσει την βολίδα του Καμπράλ και το σκορ έγινε 1-1.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του δευτέρου ημιχρόνου και ενώ όλα έδειχναν πως ο νικητής θα κριθεί στην παράταση, ο Καμπράλ βρήκε ξανά δίχτυα για την ομάδα του. Συγκεκριμένα, στο 90+5′ λεπτό, ο Καμπράλ βρέθηκε μέσα στην περιοχή και εκτέλεσε δυνατά τον Κόστα στην δεξιά του γωνία, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 και στέλνοντας την ομάδα του στον μεγάλο τελικό.

Κίτρινες: 35′ Κρούγιτς, 42′ Πόρο, 43′ Άντερσον, 52′ Παλίνια, 57′ Κόατες, 72′ Αντούνες, 90+6′ Βιέιρα

Σκόρερ: 79′ Μαρεγκά, 86′ κ 90+4′ Καμπράλ

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Αμορίμ): Αντάν, Ινάσιο, Κόατες, Φεντάλ, Πόρο, Μάριο (69′ Νούνες), Παλίνια (85′ Μπραγκάνσα), Αντούνες (85′ Πλάτα), Γκονσάλβες, Σάντος, Τομάς (78′ Καμπράλ)

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Κόστα, Λέιτε, Πέπε, Μπεμπά, Κορόνα (85′ Γκόμες), Γκρούγιτς, Ουρίμπε, Σανούσι (79′ Μαναφά), Άντερσον, Μάριο (90+1′ Βιέιρα), Μαρεγκά (85′ Μαρτίνεθ)