Πρωταθλήτρια Πορτογαλίας η Πόρτο, νίκησε τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Πρωταθλήτρια Πορτογαλίας για 29η φορά αναδείχθηκε η Πόρτο. Έγραψε ιστορία ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο

Η Πόρτο επικράτησε στο Ντραγκάο με 2-0 της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, για την 32η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 79 βαθμούς, αφήνοντας στην δεύτερη θέση την Μπενφίκα, με οχτώ βαθμούς διαφορά.

Ο Ντανίλο Περέιρα στο 64’ άνοιξε το σκορ για τους “δράκους” και στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο Μούσα Μαρεγκά πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Ιστορία έγραψε και ο προπονητής της Πόρτο, Σέρτζιο Κονσεϊσάο, καθώς έγινε μόλις ο δεύτερος που νικάει από δύο φορές και την Μπενφίκα και την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, μετά τον Ζοσέ Μουρίνιο τη σεζόν 2002-03.