Πορτογαλία: Ισοπαλία στο ντέρμπι της Λισαβόνας

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι της Λισαβόνας ανάμεσα σε Σπόρτινγκ Λισαβόνας και Μπενφίκα.

Για την 33η αγωνιστική της Primeira Liga, Σπόρτινγκ Λισαβόνας και Μπενφίκα μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις (2-2) με τους “Αετούς” να χάνουν ευκαιρία να κατακτήσουν και μαθηματικά τον τίτλο.

Η Μπενφίκα στο τέλος της αναμέτρησης βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 84 βαθμούς δύο βαθμούς πάνω από την Πόρτο ένα παιχνίδι πριν το τέλος. Αντιθέτως με τη Μπενφίκα που έχει το πάνω χέρι για το πρωτάθλημα, η Σπόρτινγκ πήρε την τέταρτη θέση με 71 βαθμούς του βαθμολογικού πίνακα σε μία κακή χρονιά για τα δικά της δεδομένα, όντας στο -4 από την τρίτη Μπράγκα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους καθώς ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Τρινκάο στο 39ο λεπτό και πέντε λεπτά αργότερα να διπλασιάσουν το προβάδισμα τους με τον Ντιομαντέ.

Όμως, η Μπενφίκα δεν παράτησε το ματς πιέζοντας την άμυνα της Σπόρτινγκ, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Άουρσνες στο 71ο λεπτό να σκοράρει για να μειώσει το σκορ και τον Νέρες στο 94′ να γράφει το τελικό 2-2.

Σκόρερς: 39′ Τρινκάο, 44′ Ντιομαντέ – 71′ Άουρσνες, 94′ Νέρες