Premier League: 3X3 για τη Σίτι, άνετο τρίποντο για Άστον Βίλα

Αγχώθηκε, αλλά πήρε την τρίτη της νίκη η Μάντσεστερ Σίτι, εύκολα η Άστον Βίλα απέναντι στη Μπέρνλι.

Για την 3η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι δυσκολεύτηκε, αλλά μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και φιγουράρει στην 1η θέση της βαθμολογίας έχοντας το απόλυτο 3/3.

Από την άλλη, άνετη νίκη πήρε η Άστον Βίλα στην έδρα της Μπέρνλι.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μαντσεστερ Σίτι 1-2

Η Μάντσεστερ Σίτι αγχώθηκε, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 1-2 επί της νεοφώτιστης Σεφιλντ Γιουνάιτεντ στο «Bramall Lane». Στο πρώτο μέρος οι «πολίτες» ήταν καλύτεροι, έχοντας μάλιστα την ευκαιρία να προηγηθούν σε μία από τις λίγες στιγμές που απείλησαν, όταν ο Τζον Ίγκαν έκανε χέρι και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χάαλαντ που σημάδεψε δοκάρι.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πήρε το προβάδισμα στο 63′ μετά από υπέροχη σέντρα «πάρε-βάλε» του Γκρίλις στον Χάαλαντ που με κεφαλιά έκανε το 0-1. Η Σέφιλντ ισοφάρισε στο 85ο λεπτό, έπειτα από λάθος του Γουόκερ και ωραίο τελείωμα του Μπόγκι (1-1). Η χαρά δεν κράτησε πολύ για τις «λεπίδες», αφού ο Ρόντρι με δυνατό σουτ έδωσε τη λύση για τη Μάντσεστερ Σίτι, που πλέον είναι μόνη της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 3/3 νίκες.

Μπέρνλι- Άστον Βίλα 1-3

Στο «Turf Moor» η Άστον Βίλαήταν σε εξαιρετική κατάσταση απέναντι στη Μπέρνλι και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το εκτός έδρας τρίποντο με σκορ 1-3. Οι «χωριάτες» προηγήθηκαν νωρίς στο 8ο λεπτό, με τον Μακ Γκιιν να βγάζει μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, τον Γουότκινς να πασάρει από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι για τον Κας που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1.

Στο 20′ Ντιαμπί και Κας συνεργάστηκαν εξαιρετικά και ο τελευταίος βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά γράφοντας το 0-2. Η Μπέρνλι προσπάθησε να αντιδράσει και το κατάφερε στο 47′, όταν ο Γκούντγουσον έδωσε στον Φόστερ μέσα στη περιοχή και αυτός με θαυμάσιο σουτ μείωσε σε 1-2 για την ομάδα του.

Η Βίλα έπρεπε να κόψει τη φόρα της ομάδας του Κομπανί και το κατάφερε, καθώς στο 61′ ο Ντιν από αριστερά βρήκε τον αμαρκάριστο Ντιαμπί που έγραψε το τελικό 1-3.