Premier League: 5Χ5 η Σίτι, ασταμάτητη η Μπράιτον, ανατροπές για Τότεναμ και Βίλα

Αήττητη η Σίτι, συνεχίζει τις μεγάλες εμφανίσεις η Γουέστ Χαμ, ανατροπές για Τότεναμ και Άστον Βίλα.

Για την 5η αγωνιστική της Premier League η Μπράιτον έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η Σίτι με το τρίποντο επί της Γουέστ Χαμ παραμένει αήττητη, ενώ Τότεναμ και Άστον Βίλα έκαναν εκπληκτικές ανατροπές.

Ακόμα μία μεγάλη νίκη για τη Μπράιτον αυτή τη φορά κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Old Trafford»  με 1-3. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 20’. Ο Γουέλμπεκ έδωσε στον Λάμπτεϊ, εκείνος κινήθηκε από τα δεξιά και έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι.  Ο Λαλάνα άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο Γουέλμπεκ εκτέλεσε τον Ονανά για να δώσει προβάδισμα στους «γλάρους» 0-1. Στην «εκπνοή» του πρώτου ημιχρόνου, ο Χόιλουντ σκόραρε αλλά το γκολ δεν μέτρησε έπειτα από χρήση του VAR, καθώς διαπιστώθηκε πως η μπάλα είχε περάσει την τελική γραμμή.  Στο 53ο λεπτό οι Μιτόμα, Λάμπτεϊ και Γκρος να περνάνε την άμυνα της Γιουνάιτεντ, με τον τελευταίο να αποφεύγει τον Λίντελεφ και να εκτελεί τον αντίπαλο γκολκίπερ για να κάνει το 0-2. Στο 71ο λεπτό, ο Λάμπτεϊ έκανε επέλαση από τα αριστερά και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στο ύψος του πέναλτι, με τον Πέδρο για το 0-3. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ ήταν να μειώσει με σουτ του Μεζμπρί (1-3).

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 1-3 της Γουέστ Χαμ στο «London Stadium» και έκανε το 5Χ5 στο πρωτάθλημα. Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τους «πολίτες» να χάνουν τις ευκαιρίες και τη Γουέστ Χαμ να τιμωρεί, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα μέσα από υπέροχα ξεδιπλωμένη αντεπίθεση. Ο Τσούφαλ έκανε κούρσα από τα δεξιά κουβαλώντας για πολλά μέτρα τη μπάλα και έβγαλε θαυμάσια σέντρα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, με τον Γουόρντ-Πράους να παίρνει κεφαλιά-ψαράκι και να εκτελεί τον Έντερσον 1-0. Η Σίτι στο δεύτερο ημίχρονο ισοφάρισε με το «καλησπέρα». Ο Ντοκού με φοβερή ενέργεια από το αριστερά, πλάσαρε εξαιρετικά τον Αρεολά για το πρώτου του τέρμα με τη Σίτι. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 76′, όταν ο Άλβαρες έφερε τη μπάλα με μαεστρικό τρόπο στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Αγκέρντ απέτυχε να καθαρίσει με κεφαλιά και ο Μπερνάρντο Σίλβα σκόραρε με πλασέ για το 1-2. Το τελικό 1-3 ήρθε από τον Χάαλαντ στο 86′.

Ισοπαλία για Τότεναμ και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (1-1) στο «Tottenham Hotspur Stadium». Η Σέφιλντ σόκαρε τα «σπιρούνια» όταν προηγήθηκε στο 74′ με τον Χάμερ. Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου μπόρεσε να κάνει την ανατροπή στις καθυστερήσεις του αγώνα με γκολ του Ριτσάρλισον στο 90+8′ (1-1) και ασίστ του Βραζιλιάνου στον Κουλουσέφσκι δύο λεπτά αργότερα (2-1)

Η Άστον Βίλα με ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα πήρε το τρίποντο απέναντι στη Κρίσταλ Πάλας με 3-1 στο «Villa Park». Στο 48’ ο Ματέτα με ωραία πάσα βρήκε μέσα στην περιοχή τον Εντουάρντ, ο οποίος έκανε γρήγορο σουτ για το 0-1. Ο Τζον Ντουράν ισοφάρισε στο 88ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Λούκας Ντίν, ενώ ο Ντάγκλας Λουίς με πέναλτι έβαλε σε θέση «οδηγού» τους «χωριάτες». Ο Μπέιλι έγραψε το τελικό 2-1 στο 90+11′ ολοκληρώνοντας το «come back» της ομάδας του.

Εντός έδρας νίκη για τη Φούλαμ με 1-0 απέναντι στη Λούτον. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κάρλος Βινίσιους από κοντά στο 65’.