Premier League: Αδιανόητο διπλό της Λίβερπουλ των δέκα παικτών επί της Νιουκάστλ

Ανατροπή και διπλό απέναντι στη Νιουκάστλ για τη Λίβερπουλ των δέκα παικτών.

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι για την 3η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ επικράτησε της Νιουκάστλ με 1-2 στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ”, σε μια αναμέτρηση που η ομάδα του Κλοπ έμεινε με δέκα παίκτες από το 28ο λεπτό

Το πρώτο 20λεπτο του αγώνα κύλησε με αμφότερες τις ομάδες να μην απείλησαν ιδιαίτερα. Η Λίβερπουλ είχε μια καλή στιγμή με τον Ντίας που πάτησε περιοχή και εκτέλεσε αλλά ο Πόουπ απέκρουσε.

Στο 25′ ο Σαλάχ γύρισε την μπάλα προς τα πίσω στον Αλεξάντερ Άρνολντ, ο Άγγλος μπακ έχασε το κοντρόλ και ο Γκόρντον έκλεψε σκοράροντας εύκολα με πλασέ για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, για μαρκάρισμα στον Ίσακ. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και ο Ολλανδός αποχώρησε έξαλλος από τον αγωνιστικό χώρο αφήνοντας με δέκα παίκτες τους “κόκκινους”.

Εν συνεχεία, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και ο Αλμιρόν απείλησε από την περιοχή (36′), αλλά ο Άλισον με τρομερή απόκρουση έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και με δεύτερη επέμβαση την έβγαλε σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, η Νιουκάστλ είχε ακόμη μία ευκαιρία. Ο  Ζοέλιντον έκανε ωραία ατομική ενέργεια και πάσαρε στον Αλμιρόν, ο οποίος με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 57ο λεπτό η Λίβερπουλ έφτασε κοντά σε ένα γκολ με τον Ζότα να κάνει κάθετη στον Σαλάχ, που δεν κατάφερε ωστόσο να νικήσει τον Μπότμαν.

Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ ισοφάρισαν στο 81′ σε μια αντεπίθεση από τα δεξιά που ο Νούνιες έφυγε στην πλάτη της άμυνας και εκτέλεσε για το 1-1.

Το “κερασάκι στην τούρτα” ήρθε στο 90+3′ όταν ο Μοχάμεντ Σαλάχ σε ακόμη μια αντεπίθεση έβγαλε ασίστ για τον Ουρουγουανό που ολοκλήρωσε την ανατροπή σε τετ α τετ (1-2).