Premier League: “Αγκαλιά” με τον τίτλο η Μάντσεστερ Σίτι

Πέρασε το εμπόδιο της Τότεναμ η Μάντσεστερ Σίτι και βρίσκεται στην κορυφή της Premier League

H Μάντσεστερ Σίτι έφυγε νικήτρια με 0-2 από την έδρα της Τότεναμ, σε εξ αναβολής ματς της 34ης αγωνιστικής της Premier League.

Έτσι, ανέκτησε την πρωτιά στο βαθμολογικό πίνακα, ανεβαίνοντας στο +2 απ’ την Άρσεναλ και το μόνο που χρειάζεται πια είναι να νικήσει την Κυριακή (19/5) τη Γουέστ Χαμ στο «Etihad». Πλέον βρίσκεται «αγκαλιά» με τον 4ο σερί τίτλο της στην Premier League και 10ο συνολικά στην ιστορία της.

Η Σίτι μετρούσαν 4 σερί ήττες απ’ τους «σπερς» στο Λονδίνο, ενώ οι «πετεινοί» ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για να παραμείνουν «ζωντανοί» στη διεκδίκηση της 4ης θέσης που οδηγεί στο επόμενο Champions League.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα, ωστόσο, ήταν αποφασισμένοι να σπάσουν την αρνητική παράδοση και το κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο. Μία μαγική συνεργασία των Μπερνάρντο Σίλβα και Ντε Μπρόινε, οδήγησε στην ασίστ προς τον Έρλινγκ Χάαλαντ στο 51′, ο οποίος έκανε το 0-1.

Η Τότεναμ έπαιξε στη συνέχεια όλα τα χαρτιά της, την στιγμή που η Σίτι «έχασε» με τραυματισμό στο 69ο λεπτό τον Έντερσον. Ο Στέφαν Ορτέγα εξελίχθηκε σε «ήρωα» απ’ το… πουθενά για τους «πολίτες». Δύο φορές ο Κουλουσέφσκι και κυρίως ο Σον στο 86′ έχασαν τρομερές ευκαιρίες για να φέρουν το ματς στα ίσα, με τον Γερμανό γκολκίπερ να κάνει σημαντική επέμβαση.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Σίτι κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ντοκού απ’ τον Πόρο. Ο Χάαλαντ δεν λάθεψε απ’ την άσπρη βούλα, έκανε το 0-2, σημειώνοντας το 38ο εφετινό τέρμα του σε όλες τις διοργανώσεις και το 4ο σερί πρωτάθλημα (επίδοση ρεκόρ στην Premier League) απέχει πλέον 90 λεπτά για τους «σίτιζενς».

Από την άλλη, η Άστον Βίλα πανηγυρίζει και μαθηματικά πλέον την 4η θέση και την έξοδό της στο επόμενο Champions League.