Premier League: Ανάσα για την Νότιγχαμ Φόρεστ, γκέλα για την Νιούκαστλ

Γουέστ Χαμ, Γουλβς και Έβερτον πήραν από έναν βαθμό, το τρίποντο πέτυχαν Μπόρνμουθ και Φόρεστ.

Για την 31η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η Νότιγχαμ Φόρεστ πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 επί της Φούλαμ και έκανε σημαντικό βήμα παραμονής. Η Νιούκαστλ κόλλησε στο 1-1 με την Έβερτον στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ». Η Τότεναμ έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Γουέστ Χαμ. Η Μπόρνμουθ νίκησε την Κρίσταλ Πάλας με 1-0. Η Μπέρνλεϊ στο « Τερφ Μουρ» μοιράστηκε βαθμούς με την Γουλβς.

Νιούκαστλ-Έβερτον 1-1:

Με τον βαθμό της ισοπαλίας επέδρασαν από το «Σεντ Τζέιμς Παρκ» τα «ζαχαρωτά» ισοφαρίζοντας στην εκπνοή σε 1-1 με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κάλβερτ Λιούιν στο 88’. Οι «ανθρακωρύχοι» είχαν προηγηθεί με τον Ίσακ στο 15’.

Νότιγχαμ Φόρεστ-Φούλαμ  3-1:

Η Νότιγχαμ Φόρεστ έβαλε τέλος στα ανεπιτυχή αποτέλεσμα με εξιλαστήριο θύμα, την Φούλαμ την οποία φιλοδώρησε με τρία γκολ στο «Σίτι Γκράουντ», και  απομακρύνθηκε από την ζώνη του υποβιβασμού. Τα γκολ για τους γηπεδούχους τα πέτυχαν οι  Χάντσον Οντόι (9’), Γουντ (19) και  Γουάιτ (45’+3’). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 49’ με τον Τόσιν Ανταραμπιόγιο.

Μπόρνμουθ-Κρίσταλ Πάλας  1-0:

Στο «Βιτάλιτι» τα «κεράσια» νίκησαν τους «αετούς» με το μοναδικό τέρμα του Κλάιφερτ στο 79’ και «φλερτάρουν» με ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Μπέρνλι-Γουλβς  1-1:

Η Μπέρνλι αν και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με την Γουλβς δεν ξεκόλλησε από  την προτελευταία θέση και θέλει 7 βαθμούς για να σωθεί. Για τους γηπεδούχους το σκορ άνοιξε ο Λάρσεν στο 37’ και ο Νούρι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκανε το 1-1 το οποίο έμεινε μέχρι τέλος.

Γουέστ Χαμ-Τότεναμ  1-1:

Στο «London Stadium» η ομάδα του Ποστέκογλου έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στα «σφυριά» του Μαυροπάνου. Οι «σπερς» πήραν γρήγορο προβάδισμα με τον Μπρέναν Τζόνσον στο 5’. Το σύνολο του Μόγιες ισοφάρισε στο 19’ με τον Ζουμά.