Premier League: Ανατροπή και διπλό της Γουέστ Χαμ κόντρα στην Τότεναμ, “3άρα” η Έβερτον

Ανατροπή η Γουέστ Χαμ απέναντι στην Τότεναμ, “3άρα” η Έβερτον στη Νιούκαστλ.

Για την αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Premier League, η Τότεναμ υπέστη ακόμη μία ήττα με ανατροπή, αυτήν τη φορά από τη Γουέστ Χαμ, ενώ η Έβερτον “ξέσπασε” στη Νιουκάστλ πετυχαίνοντας τρία γκολ.

Μια ομολογουμένως δύσκολη περίοδο διανύει η Τότεναμ που “είδε” τη Γουέστ Χαμ να παίρνει μεγάλο διπλό με 1-2 στο “Tottenham Hotspur Stadium”. Ο Ρομέρο μόλις στο 11ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο Πόρο, πήδεξε ψηλότερα από όλους και πήρε την κεφαλιά ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους. Τα “σπιρούνια” προσπάθησαν να βρουν και άλλα γκολ για να μην διατρέχουν κίνδυνο, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη και με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Μπόουεν έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Η Τότεναμ συνέχισε να απειλεί συχνότερα, όμως δεν μπόρεσε να ευστοχήσει.  Τελικά, στο 75ο λεπτό ένα λάθος του Ουντόγκι εξέθεσε την άμυνα των γηπεδούχων, ο Γουόρντ Πράους αρχικά σημάδεψε το δοκάρι και τελικά έγραψε το 2-1 για την ανατροπή των “σφυριών”.

Νωρίτερα, η Έβερτον έχοντας ξεπεράσει πλέον το σοκ της αφαίρεσης των 10 βαθμών, απέδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, επικρατώντας της Νιούκαστλ με 3-0. Η ομάδα του Σον Ντάις μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, ωστόσο έπρεπε να έρθει το φινάλε για να δικαιωθούν τα “ζαχαρωτά”. Στο 79′ ο Ντουάιτ ΜακΝιλ με πολύ ωραίο σουτ λίγο έξω από την περιοχή, άνοιξε το σκορ και στη συνέχεια ο Ντουκουρέ στο 86′ έκανε το 2-0 με κοντινό πλασέ. Ο Μπέτο στις καθυστερήσεις έβαλε το “κερασάκι” στην τούρτα για να δώσει μια πολύ σημαντική νίκη στην Έβερτον.