Premier League: Άνετη νίκη για τη Μάντσεστερ Γιουναιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τη νίκη απέναντι στη Μπέρνλι και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα

Για την 20η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 3-1 επί της Μπέρνλι στο Ολντ Τράφορντ.

H ομάδα του Ράγκνικ ανέβηκε στην 6η θέση με 31β, ενώ η Μπέρνλι παρέμεινε στους 11β και στην 18η θέση.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα είχε το πάνω χέρι. Απειλώντας πρώτη με τον Ρονάλντο στο 5′, στο 8′ έγινε το 1-0 με τον ΜακΤόμινει. Οι γηπεδούχοι πίεζαν και στο 27′ από προσπάθεια του Σάντσο ήρθε το αυτογκόλ του Μι.

Στο 35′ ο ΜακΤόμινει δοκίμασε ένα σουτ, η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι μετά και ο Ρονάλντο εκμεταλλεύτηκε το ριμπάουντ σκόραρε από κοντά. Μοναδική αντίδραση των «κλάρετς» στο 38′ το γκολ του Λένον.

Στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ έκανε διαχείριση δυνάμεων με τη Μπέρνλι να μην μπορεί να απειλήσει. Το 3-1 έμεινε μέχρι τέλους.