Premier League : Ανίκητη η Άρσεναλ

Με ανατροπή πήρε την νίκη η Άρσεναλ.

Για την 17η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η Άρσεναλ νίκησε με 3-1 την Γουέστ Χαμ στο «Έμιρεϊτς» υπό το βλέμμα του Αρσέν Βενγκέρ. Οι «κανονιέρηδες» παρέμεινε στο +7 από τη Νιούκαστλ .

Oι Λονδρέζοι είδαν την αντίπαλό τους να ανοίγει το σκορ, στο 27’, όταν ο Σαλιμπά ανέτρεψε τον Μπόουεν προ του τετ α τετ με τον Ράμσντεϊλ και ο Αλγερινός εξτρέμ Σαίντ Μπενραχμά έκανε το 1-0 από τη βούλα.

Nωρίτερα, στο 5’ το γκολ του Σάκα ακυρώθηκε ως οφσάιντ για τους γηπεδούχους. Η Άρσεναλ κέρδισε πέναλτι για χέρι στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους, αλλά το VAR έδειξε πως η μπάλα είχε βρει στο κεφάλι του αμυντικού της Γουέστ Χαμ, με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάξει.

Η Άρσεναλ επανήλθε δριμύτερη στο β΄ μέρος και έκανε την ανατροπή πετυχαίνοντας τρία γκολ μέσα σε 16 λεπτά! Στο 53ο λεπτό ο Σάκα ισοφάρισε, για να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων ο Μαρτινέλι έξι λεπτά αργότερα (59΄) με σουτ από πολύ πλάγια θέση. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 69’ ο Ενκέτια.