Premier League: Ασταμάτητος Χόιλουντ και “πέρασμα” της Γιουνάιτεντ από το Λούτον

Σε ένα παιχνίδι που όλα κρίθηκαν στο πρώτο τέταρτο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε διπλό κόντρα στη Λούτον.

Για την 25η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε της Λούτον με 1-2 στο “Kenilworth Road” και πλέον είναι στο -5 από την τετράδα.

Όλα ξεκίνησαν θετικά για τη Γιουνάιτεντ με τον Ράσμους Χόιλουντ να σκοράρει στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι και κατάφεραν να “ξαναμπούν” στο ματς με τον Μόρις. Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν σημειώθηκε άλλο γκολ και το σύνολο του Τεν Χαγκ πανηγύρισε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη σε όλες τις διοργανώσεις.

Νωρίτερα, η Μπράιτον διέλυσε την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 0-5. Στο 13ο λεπτό, ο Χόλγκεϊτ έκανε πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Μιτόμα και παρότι ο ρέφερι στην αρχή έδειξε κίτρινη, ωστόσο πήγε να ελέγξει τη φάση στο VAR και έδειξε την απευθείας κόκκινη. Στο 20′ ο Μπουονανότε άνοιξε το σκορ και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γουέλμπεκ πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 0-2. Το δεύτερο μέρος κύλησε με τους “γλάρους” να διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα, με τα τέρματα των Ρόμπινσον, Αντινγκρά (78′, 85′).

Μπρέντφορντ-Λίβερπουλ 1-4 (75΄ Τόνεϊ – 35΄ Νούνιες, 55΄ ΜακΑλιστερ, 68΄ Σαλάχ, 86΄ Χάκπο)

Μπέρνλι-Άρσεναλ 0-5 (4΄ Όντεγκααρντ, 39΄πεν, 47΄ Σάκα, 66΄ Τροσάρ, 78΄ Χάβερτς)

Φούλαμ-Άστον Βίλα 1-2 (64΄ Μουνίς – 23΄, 56΄ Γουάτκινς)

Νιούκαστλ-Μπόρνμουθ 2-2 (57΄πεν. Γκλόρντον, 90΄+2 Ρίτσι – 51΄ Σολάνκε, 69΄ Σεμένιο)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Γουέστ Χαμ 2-0 (45΄+5 Αβονίγι, 90΄+5 Χάντσον-Οντόι)

Τότεναμ-Γουλβς 1-2 (46΄ Κουλουσέφσκι – 43΄, 62΄ Γκόμες)

Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι 1-1 (83΄ Ρόδρι – 42΄ Στέρλινγκ)

Σέφιλντ Γιουν.-Μπράιτον 0-5 (21΄ Μπουονανότε, 25΄ Γουέλμπεκ, 75΄ αυτ. Ρόμπινσον, 78΄,86΄ Αντινγκρα)