Premier League: Χριστούγεννα στην κορυφή για την Άρσεναλ, 1-1 το ντέρμπι με τη Λίβερπουλ

Ισόπαλο το ντέρμπι ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Άρσεναλ, στην πρώτη θέση η ομάδα του Αρτέτα.

Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Premier League, Λίβερπουλ και Άρσεναλ έμειναν ισόπαλες με σκορ 1-1 στο “Anfield”, με τους “κανονιέρηδες” να είναι μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και την ομάδα του Κλοπ να βρίσκεται στο -1, ισοβαθμώντας με την Άστον Βίλα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Άρσεναλ, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό ο Έντεγκαρντ εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Γκάμπριελ Μαγκαλιάες πήρε την κεφαλιά και έστειλε νωρίς την μπάλα στα δίχτυα. Η φάση ελέγχθηκε από τον VAR για πιθανό οφσάιντ και τελικά το γκολ μέτρησε κανονικά. Στο 20′ η Λίβερπουλ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι του Έντεγκααρντ.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έβγαλε εξαιρετική μακρινη μπαλιά για τον Σαλάχ που πάτησε περιοχή, συνέκλινε, εκτέλεσε και ισοφάρισε για το 1-1.

Η αναμέτρηση δεν εξελίχθηκε καλά για τον Κώστα Τσιμίκα, καθώς ο Έλληνας μπακ σε μια “μονομαχία” με τον Μπουκάγιο Σάκα έπεσε άτσαλα στο έδαφος κάνοντας “τάκλιν” και στον Γιούργκεν Κλοπ. Ο Τσιμίκας φάνηκε να πονάει πολύ στον ώμο, με τον τεχνικό των “κόκκινων” να τον αντικαθιστά αμέσως με τον Γκόμες.

Στη συνέχεια η Λίβερπουλ προσπάθησε να απειλήσει και στο 71ο λεπτό ο Έλιοτ σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ. Η Λίβερπουλ είχε δεύτερη τεράστια ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας (Γκόμεζ 35′), Σομποσλάι, Έντο, Τζόουνς (Γκράφενμπερχ 68′), Σαλάχ, Χάκπο (Νούνιες 68′), Ντίας (Έλιοτ 68′)

ΑΡΣΕΝΑΛ (Αρτέτα): Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Μαγκαλιάες, Ζιντσένκο, Έντεγκαρντ, Ράις, Χάβερτς, Σακά, Ζεζούς (Ενκετιά 77′), Μαρτινέλι (Τροσάρ 68′)