Premier League: Δεν έδειξε έλεος η Σίτι στη Λιντς

Η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με 7-0 την Λιντς.

Για την 17η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η Μάντσεστερ Σίτι ισοπέδωσε την Λιντς με εφτά γκολ.

Η Σίτι είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων  σκόραραν ό,τι ώρα ήθελαν, ενώ διατήρησαν το αήττητο εντός έδρας σε αγώνες που γίνονται μεσούσης της εβδομάδας με 11 νίκες και 4 ισοπαλίες.

Από το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα είχε προηγηθεί με 3-0 βάζοντας τα θεμέλια για μια σπουδαία νίκη. Φοντέν,Γκρίλις και Κέβιν Ντε Μπρόινε συνέβαλαν να κλείσει το ημίχρονο με τρία γκολ διαφορά. Στην επανάληψη η Σίτι δεν κατέβασε ταχύτητα απέναντι στα «παγώνια» και πέτυχε πέντε γκολ, το τέρμα του Φόντεν στο 61΄δεν μέτρησε μετά την εξέταση της φάσης από το VAR. Οι υπόλοιποι σκορερς ηταν οι 49΄ Μαχρέζ, 74΄ Στόουνς, 78΄

Νωρίτερα η Άστον Βίλα επικράτησε με  2-0 επί της ουραγού Νόριτς στο «Κάροου Ρόουντ». Ο Δημήτρης Γιαννούλης έμεινε στον πάγκο των γηπεδούχων σε όλο το 90λεπτο. Οι 34΄ Ράμσεϊ, 87΄ Γουότκινς οι μοναδικοί σκορερερς.