Premier League: Διέλυσε την Τότεναμ η Νιούκαστλ

Με το εκπληκτικό 6-1 επικράτησε η Νιούκαστλ της Τότεναμ, «4άρα» η Γουέστ Χαμ

Για την 32η αγωνιστική της Premier League, η Νιούκαστλ Θριάμβευσε με 6-1 επί της Τότεναμ στο Σεντ Τζέιμς Πάρκ και έκανε εξαιρετικό βήμα για τις θέσεις του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι “Ανθρακορύχοι” στο τέλος της αναμέτρησης ανέβηκαν στην τρίτη θέση με 59 βαθμούς σε 31 αναμετρήσεις ενώ η Τότεναμ παρέμεινε στην πέμπτη με 53 και ένα παιχνίδι περισσότερο.

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί και σκόραραν πέντε φορές πριν την συμπλήρωση 25 λεπτών στο παιχνίδι. Το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Μέρφι στο 2ο λεπτό, με τον Ζοέλιγκτον στο 6′ να κάνει δύο γκολ της Νιούκαστλ. Στο 9ο λεπτό, ο Μέρφι σκόραρε για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση για το 3-0, δέκα λεπτά αργότερα ο Ίσακ διαμόρφωσε το 4-0 και ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 21′ έκανε το 5-0. Η Τότεναμ μείωσε με τον Κέιν στο 49′ με τον Γούιλσον στο 67′ να υπογραφεί το τελικό αποτέλεσμα.

Στο Βιτάλιτι, η Γουέστ Χαμ πήρε φόρα μετά τη νίκη της με 4-1 επί της Γάνδης και έριξε τέσσερα αυτή την φορά στην Μπόρνμουθ (0-4). Τα γκολ για τα Σφυριά πέτυχαν οι Αντόνιο στο 5′, ο Πακέτα στο 12′, ο Ράις στο 43′ και ο Φορνάλς στο 72′ ανεβάζοντας την Γουέστ Χαμ στην 13η θέση με 34 βαθμούς και αφήνοντας ένα πόντο από κάτω τους της Μπόρνμουθ στην 15η.

Άρσεναλ-Σαουθάμπτον 3-3 (20΄ Μαρτινέλι, 88΄ Έντεγκααρντ, 90΄ Σάκα – 1΄ Αλκαράς, 14΄ Γουόλκοτ, 66΄ Τσάλετα-Τσαρ)

Φούλαμ-Λιντς 2-1 (58΄ Γουίλσον, 72΄ Περέιρα – 79΄αυτ. Ζοάο Παλίνια)

Μπρέντφορντ-Άστον Βίλα 1-1 (65΄ Τόνεϊ – 88΄ Ντάγκλας Λουίζ)

Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 0-0

Λέστερ-Γουλβς 2-1 (37΄πεν. Ιχεανάτσο, 75΄ Καστάνιε – 13΄ Κούνια)

Λίβερπουλ-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-2 (47΄, 55΄ Ζότα, 70΄ Σαλάχ – 51΄ Γουίλιαμς, 67΄ Γκιμπς-Γουάιτ)

Μπόρνμουθ-Γουέστ Χαμ 0-4 (5΄ Αντόνιο, 12΄ Πακετά, 43΄ Ράις, 72΄ Φορνάλς)

Νιούκαστλ-Τότεναμ 6-1 (2΄,9΄ Μέρφι, 6΄ Ζοέλιντον, 19΄,21΄ Ισακ, 67΄ Γουίλσον – 49΄ Κέιν)