Premier League: Διπλό επί της Μπράιτον και στο -3 η Λίβερπουλ

Διπλό της Λίβερπουλ επί της Μπράιτον για την 28η αγωνιστική της Premier League που τη φέρνει στο -3 από την κορυφή.

Με το διπλό από το “American Express Community Stadium” έφυγε η Λίβερπουλ, καθώς επικράτησε με 0-2 της Μπράιτον για την 28η αγωνιστική της Premier League.

Με αυτή τη νίκη, η Λίβερπουλ μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι στους τρεις βαθμούς.

Οι «Κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ προηγήθηκαν με τον Ντίας στο 19΄, όταν από υπέροχη μπαλιά του Μάτιπ στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων ο Κολομβιανός επιθετικός πρόλαβε τον Σάντσεθ και άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ θέλησε να αυξήσει το σκορ για να διασφαλίσει τη νίκη της, έφτασε κοντά στο 0-2 με τον Σαλάχ στο 57΄ (δοκάρι) και τελικά το πέτυχε από τα 11 βήματα με τον Αιγύπτιο σούπερ σταρ της στο 61΄, στο πέναλτι που καταλογίστηκε από τον Ντιν για χέρι του Μπισούμα.

Ταυτόχρονα, ο Σαλάχ σημείωσε το 2.000ό γκολ της Λίβερπουλ στην αγγλική Λίγκα, ενώ λίγο αργότερα έγινε αλλαγή λόγω ενοχλήσεων. Η Λίβερπουλ σημείωσε την ένατη συνεχή νίκη στο πρωτάθλημα, υποχρεώνοντας παράλληλα την Μπράιτον σε πέμπτη διαδοχική ήττα στη Λίγκα, για πρώτη φορά στην ιστορία της.