Premier League: Διπλό τετράδας για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το διπλό στο Έλαντ Ρόουντ επί της Λιντς και πάτησε για τα καλά στην τετράδα.

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέδρασε με 2-4 από το Έλαντ Ρόουντ επί της Λιντς και εδραιώθηκε στην τέταρτη θέση της Premier League.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” άνοιξαν το σκορ στο 34ο λεπτό με τον Μαγκουάιρ. Ο αρχηγός της Γιουνάιτεντ πήρε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Σο και νίκησε τον Μελιέ.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Φερνάντες διεύρυνε το προβάδισμα της Γιουνάιτεντ. Ο Σάντσες σέντραρε από τα δεξιά, ο Φερνάντες έκανε κίνηση “κρυφού” φορ και με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Η Λιντς δεν παράτησε το παιχνίδι και ισοφάρισε μέσα σε δύο λεπτά. Πιο συγκεκριμένα, ο Ροντρίγκο με προβολή στο 53ο λεπτό μείωσε σε 1-2 και ο Ραφίνια με σουτ από κοντά, μετά το γύρισμα του Τζέιμς, έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Η Γιουνάιτεντ ανέβασε ξανά την απόδοση της και βρήκε το τέρμα που την έβαλε ξανά σε θέση οδηγού με τον Φρεντ στο 70ο λεπτό. Ο Σάντσο με την δεύτερη ασίστ στο ματς βρήκε τον Φρεντ που ήρθε σαν τρέιλερ στην μεγάλη περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-3.

Το τελικό 2-4 έγραψε ο νεαρός Ελάνγκα στο 89ο λεπτό με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή.

Σκόρερ: 53′ Ροντρίγκο, 54′ Ραφίνια – 34′ Μαγκουάιρ, 45+5′ Φερνάντες, 70′ Φρεντ, 89′ Ελάνγκα

Κάρτες: 61′ Στρούικ, 68′ Άιλινγκ, 76′ Φορσο, 82′ Ραφίνια, 92′ Φίρπο, 95′ Κλιχ – 56′ Ρονάλντο, 78′ Μακ Τόμινεϊ, 92′ Σο

Λιντς (Μαρσέλο Μπιέλσα): Μεσλιέ, Έιλινγκ, Γιορέντε (46′ Γκέλνχαρντ), Στράουκ, Ντάλας, Κοχ (31′ Φίρπο), Τζέιμς, Φόρσοου, Κλιτς, Χάρισον (46′ Ραφίνια), Ροντρίγκο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ραλφ Ράγκνικ): Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Πογκμπά (67′ Φρεντ), Λίνγκαρντ (67′ Ελάνγκα), Φερνάντες, Σάντσο, Ρονάλντο (85′ Βαράν)